Mətbuat şərhi 20 yanvar 2025
17 yanvar 2025-ci il tarixində Bişkek şəhərindəki Nizami Gəncəvi adına məktəbdə, Azərbaycan Respublikasının Qırğız Respublikasındakı səfirliyinin dəstəyi və  “Birlik” cəmiyyətinin təşəbbüsü ilə 1990-cı il 20 yanvar hadisələrinə həsr edilmiş “Qara Yanvar” tədbiri keçirilmişdir.
Tədbirin əvvəlində şəhidlərinin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir. Tədbirin moderatoru - “Birlik” cəmiyyətinin rəhbəri Xansıvar Baxşəliyev 20 yanvar 1990-cı ildə baş verən faciənin səbəb və nəticələri barədə məlumat vermiş, daha sonra isə “Qara Yanvar” hadisələrindən bəhs edən videoçarx tədbir iştirakşılarına nümayiş etdirilmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Qırğız Respublikasındakı Səfirliyinin əməkdaşları, Azərbaycan-Qırğızıstan İnkişaf Fondunun həmsədrləri Almaz Mambetov və İqbal Babayev,  Qırğızıstanın Azərbaycandakı sabiq səfiri Kairat Osmonaliev, Dünya Siyasəti İnstitutunun direktoru Şeradil Baktıqulov, Qırğızıstan Xalq Assambleyasının nümayəndələri, azərbaycan, uyğur, türk diasporlarının nümayəndələri, Nizami Gəncəvi adına məktəbin müəllim - şagirdləri və digərləri iştirak etmişdir.
Çıxış edən iştirakçılar 1990-cı il yanvarın 20-də Bakı şəhərində baş vermiş faciəli hadisələrin tarixi, səbəbləri və nəticələri barədə ətraflı danışmışlar. Bununa yanaşı yanvarın 19-da Bişkek şəhərindəki Azərbaycan dili bazar günü məktəbində 1990-cı il yanvarın 20-də Bakı şəhərində baş vermiş faciəli “Qara Yanvar” hadisələrinə həsr olunmuş dərs keçirilmiş, müəllimə Məlahət Məmmədova tərəfindən uşaqlara 20 yanvar hadisələrinə dair məlumatlar verilmişdir.

Пресс-релиз 20 января 2025
17 января 2025 года в школе имени Низами Гянджеви в Бишкеке при поддержке Посольства Азербайджанской Республики в Кыргызской Республике и инициативе азербайджанского общества "Бирлик" состоялась памятная акция, посвящённая трагическим событиям 20 января 1990 года «Чёрный январь» .
В начале мероприятия была объявлена минута молчания в память о погибших. Модератор мероприятия, руководитель общества «Бирлик» Хансывар Бахшалиев, рассказал о причинах и последствиях трагедии. Затем участникам был продемонстрирован видеоролик о событиях «Чёрного января».
В мероприятии приняли участие сотрудники Посольства Азербайджанской Республики в Кыргызской Республике, сопредседатели Фонда развития Азербайджан-Кыргызстан Алмаз Мамбетов и Игбал Бабаев, бывший посол Кыргызстана в Азербайджане Кайрат Осмоналиев, директор Института мировой политики Шерадил Бактыгулов, представители Ассамблеи народа Кыргызстана, представители азербайджанской, уйгурской и турецкой диаспор, а также преподаватели и ученики школы Низами Гянджеви и другие гости.
Выступавшие на мероприятии подробно рассказали об истории, причинах и последствиях трагических событий, произошедших в Баку 20 января 1990 года.   Кроме того, 19 января в Азербайджанской воскресной школе в Бишкеке прошёл тематический урок, посвящённый трагическим событиям «Чёрного января». Преподаватель Малахат Мамедова рассказала детям о событиях того дня и их значении.