27 Sentyabr - Azərbaycan Respublikasında Anım Gününün beşinci ildönümü ilə əlaqədar Ombudsmanın Bəyanatı
2020-ci ilin 27 sentyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin beynəlxalq hüququn ümumtanınmış norma və prinsiplərini pozaraq mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini intensiv və ağır silahlardan atəşə tutmaqla çoxsaylı dinc insanların tələfatı ilə nəticələnən genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara başlamasından beş il ötür.
Həmin dövrdə Azərbaycan BMT-nin Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə əsasən özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək, mülki əhalinin yaşamaq hüququnun təmini, otuz ilə yaxın müddətdə işğal altında qalmış torpaqlarımızın azad edilməsi məqsədilə əks-hücum əməliyyatlarına başlamış, nəticədə mötəbər beynəlxalq təşkilatların uzun illər kağız üzərində qalmış qərar və qətnamələrinin icrası təmin olunmaqla bərabər, bir milyondan artıq qaçqın və məcburi köçkün soydaşlarımızın pozulmuş hüquqları bərpa edilmişdir.
44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququn normalarını kobud şəkildə pozaraq mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı və döyüş əməliyyatları aparılan ərazidən kifayət qədər uzaqlıqda yerləşən ölkənin ən böyük şəhərlərindən birini, rayon mərkəzlərini və digər yaşayış məntəqələrini uzaqmənzilli əməliyyat-taktiki və ballistik raket qurğularından atəşə tutmuşdur.
Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüquq normalarının, o cümlədən “Müharibə qurbanlarının müdafiəsi haqqında” 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarının və onun Əlavə Protokollarının tələblərinə zidd olaraq qəsdən törədilmiş müharibə cinayətləri nəticəsində 100-ə yaxın dinc mülki sakin, o cümlədən 12 uşaq qətlə yetirilmiş, 450-dən çox mülki şəxs yaralanmışdır. Bundan əlavə, Azərbaycan ərazisində 12 min mülki infrastruktur obyekti, o cümlədən 3410-dan çox ev, 120 çoxmənzilli yaşayış binası və çoxlu sayda məktəb, xəstəxana, uşaq bağçası ağır artilleriya atəşinə məruz qalaraq dağıdılmış və ya qəzalı vəziyyətə düşmüşdür.
Postmüharibə dövründə regionda sülh və əmin-amanlıq üçün təhlükə yaradan separatçı qüvvələrin təxribat əməllərinin qarşısının alınması, insan hüquq və azadlıqlarının qorunması məqsədilə 2023-cü il sentyabrında lokal xarakterli antiterror tədbirləri həyata keçirilmişdir.
Vətən müharibəsi və antiterror tədbirləri nəticəsində dövlətimizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü tam təmin edilmiş və bölgədə insan hüquqlarının qorunması istiqamətində yeni imkanlar açılmışdır.
Bir müddət əvvəl isə Amerika Birləşmiş Ştatlarında Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin görüşü zamanı “Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis olunması haqqında Saziş” paraflanmışdır. Bu tarixi hadisə ilə təkcə iki ölkə arasında deyil, bütövlükdə regionda davamlı sülhün və sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində əhəmiyyətli irəliləyiş əldə olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq bir daha vurğulamaq istərdim ki, işğal və müharibə dövrlərində pozulmuş insan hüquq və azadlıqlarının bərpası, itkin düşmüş şəxslərin taleyinin aydınlaşdırılması, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin minalardan təmizlənmə prosesinin sürətləndirilməsi məqsədilə dəqiq mina xəritələrinin təqdim olunması, habelə keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına təhlükəsiz və ləyaqətlə geri qayıdışı kimi beynəlxalq hüquqa əsaslanan fundamental məsələlərin təmin edilməsi olduqca vacibdir.
Bu baxımdan beynəlxalq təşkilatların, dünya dövlətlərinin, xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının beynəlxalq hüquq normalarının təmini, müharibə cinayətləri törədənlərin cəzalandırılması, pozulmuş insan hüquqlarının bərpası, dayanıqlı inkişafın və daimi sülhün bərqərar edilməsi istiqamətində birgə təşəbbüs göstərmələri xüsusi önəm kəsb edir. Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam təmin olunması, mülki əhalinin yaşamaq hüququnun müdafiəsi və keçmiş məcburi köçkünlərin uzun illər ərzində kobud şəkildə pozulmuş hüquq və azadlıqlarının bərpası uğrunda həyatlarını itirmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsini ehtiramla yad edir, ölkəmizə, regiona və dünyaya sülh arzu edirəm.

ЗАЯВЛЕНИЕ Омбудсмена в связи с пятой годовщиной Дня памяти в Азербайджанской Республике - 27 сентября
5 лет назад, 27 сентября 2020 года, вооруженные силы Армении, грубо нарушив нормы и принципы международного права, начали крупномасштабные военные операции в том числе с применением тяжелого вооружения, которые привели к многочисленным человеческим жертвам в результате интенсивных обстрелов жилых районов с компактным проживанием гражданского населения.
В этот период, воспользовавшись правом на самооборону, предусмотренным статьей 51 Устава ООН, Азербайджан начал контрнаступательные действия с целью защиты мирных граждан и освобождения территорий, находившихся под оккупацией около тридцати лет. В результате было обеспечено выполнение постановлений и резолюций авторитетных международных организаций, долгие годы остававшихся на бумаге, и восстановление нарушенных прав более миллиона беженцев и вынужденных переселенцев.
В течение 44-дневной Отечественной войны вооруженные силы Армении, грубо нарушив нормы международного права и международного гуманитарного права, подвергли ударам дальнобойных оперативно-тактических и баллистических ракет один из крупнейших городов страны, районные центры, а также другие места компактного проживания мирного населения, значительно удаленные от зоны боевых действий.
В результате военных преступлений, преднамеренно совершённых Арменией, грубо нарушившей нормы международного права, включая требования Женевских конвенций 1949 года «О защите жертв войны» и Дополнительных протоколов к ним, погибло около 100 мирных жителей, в том числе 12 детей, а свыше 450 гражданских лиц получили ранения. Кроме того, в результате интенсивных артиллерийских обстрелов были разрушены или выведены из строя 12 000 объектов гражданской инфраструктуры в Азербайджане, включая более 3410 частных домов, 120 многоквартирных домов, а также многочисленные школы, больницы и детские сады.
В послевоенный период в целях предотвращения провокаций сепаратистских сил, угрожающих миру и безопасности в регионе, а также для обеспечения защиты прав и свобод мирного населения, в сентябре 2023 года были проведены антитеррористические мероприятия локального характера.
Победа в Отечественной войне и завершение антитеррористических мероприятий привели к восстановлению полного суверенитета и территориальной целостности нашего государства и открыли новые возможности для эффективной защиты прав человека в регионе.
Некоторое время назад в рамках встречи лидеров Азербайджана и Армении в США было парафировано "Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения". Это историческое событие стало значимым шагом на пути создания благоприятной среды для обеспечения устойчивого мира и стабильности не только между двумя государствами, но и в регионе в целом.
Как Уполномоченный по правам человека (Омбудсмен) Азербайджанской Республики, хочу еще раз подчеркнуть крайнюю важность в решении таких вопросов, основанных на принципах международного права, как восстановление нарушенных в период оккупации и военного времени прав и свобод человека, выяснение судеб пропавших без вести лиц, передача точных карт минных полей для ускорения процесса разминирования на освобожденных территориях, а также обеспечение безопасного и достойного возвращения бывших вынужденных переселенцев на родные земли.
В этом контексте весьма значимо выдвижение международными организациями, странами мира, омбудсменами и национальными правозащитными институтами зарубежных стран совместных инициатив по обеспечению норм международного права, наказанию лиц, совершивших военные преступления, восстановлению нарушенных прав человека, установлению прочного мира и устойчивого развития.
С глубоким уважением почитаю светлую память наших шехидов, отдавших свои жизни за полное восстановление территориальной целостности и суверенитета Азербайджана, защиту права мирного населения на жизнь, восстановление прав и свобод беженцев и бывших вынужденных переселенцев и желаю мира и процветания нашей стране, региону и всему миру.