27 Sentyabr - Azərbaycan Respublikasında Anım Gününün beşinci ildönümü ilə əlaqədar Ombudsmanın Bəyanatı
2020-ci ilin 27 sentyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin beynəlxalq hüququn ümumtanınmış norma və prinsiplərini pozaraq mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini intensiv və ağır silahlardan atəşə tutmaqla çoxsaylı dinc insanların tələfatı ilə nəticələnən genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara başlamasından beş il ötür.
Həmin dövrdə Azərbaycan BMT-nin Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə əsasən özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək, mülki əhalinin yaşamaq hüququnun təmini, otuz ilə yaxın müddətdə işğal altında qalmış torpaqlarımızın azad edilməsi məqsədilə əks-hücum əməliyyatlarına başlamış, nəticədə mötəbər beynəlxalq təşkilatların uzun illər kağız üzərində qalmış qərar və qətnamələrinin icrası təmin olunmaqla bərabər, bir milyondan artıq qaçqın və məcburi köçkün soydaşlarımızın pozulmuş hüquqları bərpa edilmişdir.
44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququn normalarını kobud şəkildə pozaraq mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı və döyüş əməliyyatları aparılan ərazidən kifayət qədər uzaqlıqda yerləşən ölkənin ən böyük şəhərlərindən birini, rayon mərkəzlərini və digər yaşayış məntəqələrini uzaqmənzilli əməliyyat-taktiki və ballistik raket qurğularından atəşə tutmuşdur.
Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüquq normalarının, o cümlədən “Müharibə qurbanlarının müdafiəsi haqqında” 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarının və onun Əlavə Protokollarının tələblərinə zidd olaraq qəsdən törədilmiş müharibə cinayətləri nəticəsində 100-ə yaxın dinc mülki sakin, o cümlədən 12 uşaq qətlə yetirilmiş, 450-dən çox mülki şəxs yaralanmışdır. Bundan əlavə, Azərbaycan ərazisində 12 min mülki infrastruktur obyekti, o cümlədən 3410-dan çox ev, 120 çoxmənzilli yaşayış binası və çoxlu sayda məktəb, xəstəxana, uşaq bağçası ağır artilleriya atəşinə məruz qalaraq dağıdılmış və ya qəzalı vəziyyətə düşmüşdür.
Postmüharibə dövründə regionda sülh və əmin-amanlıq üçün təhlükə yaradan separatçı qüvvələrin təxribat əməllərinin qarşısının alınması, insan hüquq və azadlıqlarının qorunması məqsədilə 2023-cü il sentyabrında lokal xarakterli antiterror tədbirləri həyata keçirilmişdir.
Vətən müharibəsi və antiterror tədbirləri nəticəsində dövlətimizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü tam təmin edilmiş və bölgədə insan hüquqlarının qorunması istiqamətində yeni imkanlar açılmışdır.
Bir müddət əvvəl isə Amerika Birləşmiş Ştatlarında Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin görüşü zamanı “Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis olunması haqqında Saziş” paraflanmışdır. Bu tarixi hadisə ilə təkcə iki ölkə arasında deyil, bütövlükdə regionda davamlı sülhün və sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində əhəmiyyətli irəliləyiş əldə olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq bir daha vurğulamaq istərdim ki, işğal və müharibə dövrlərində pozulmuş insan hüquq və azadlıqlarının bərpası, itkin düşmüş şəxslərin taleyinin aydınlaşdırılması, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin minalardan təmizlənmə prosesinin sürətləndirilməsi məqsədilə dəqiq mina xəritələrinin təqdim olunması, habelə keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına təhlükəsiz və ləyaqətlə geri qayıdışı kimi beynəlxalq hüquqa əsaslanan fundamental məsələlərin təmin edilməsi olduqca vacibdir.
Bu baxımdan beynəlxalq təşkilatların, dünya dövlətlərinin, xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının beynəlxalq hüquq normalarının təmini, müharibə cinayətləri törədənlərin cəzalandırılması, pozulmuş insan hüquqlarının bərpası, dayanıqlı inkişafın və daimi sülhün bərqərar edilməsi istiqamətində birgə təşəbbüs göstərmələri xüsusi önəm kəsb edir. Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam təmin olunması, mülki əhalinin yaşamaq hüququnun müdafiəsi və keçmiş məcburi köçkünlərin uzun illər ərzində kobud şəkildə pozulmuş hüquq və azadlıqlarının bərpası uğrunda həyatlarını itirmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsini ehtiramla yad edir, ölkəmizə, regiona və dünyaya sülh arzu edirəm.

27 September – The Ombudsman’s Statement regarding the Fifth Anniversary of the Remembrance Day in the Republic of Azerbaijan
Over five years have passed since the large-scale military operations carried out by Armenia’s armed forces on 27 September, 2020, which resulted in multiple human casualties due to intensive firing from heavy weapons in residential areas densely populated by Azerbaijani civilians, in violation of universally recognized norms and principles of international law.
In that period, exercising its right to self-defense under Article 51 of the UN Charter, Azerbaijan launched counter-military operations in order to protect the right to life of civilians and liberate our territories that had been under occupation for nearly thirty years. Consequently, the violated rights of our over one million refugees and internally displaced persons (IDPs) have been restored through the implementation of decisions and resolutions of the well-known international organizations’ that were just pieces of paper.
During the 44 days of the Patriotic War, in a severe breach of the norms of international law, as well as international humanitarian law, the armed forces of Armenia subjected one of the major cities of the country, regional centers, and other areas, densely populated by civilians – far from the combat zones, to long-range operational-tactical and ballistic missile attacks.
As a result of war crimes intentionally committed by Armenia against the international law norms, including the requirements of the 1949 Geneva Conventions for the “Protection of war victims” and its Additional Protocols, about 100 peaceful civilians, including 12 children, were killed, and more than 450 civilians were wounded. Furthermore, 12.000 civilian infrastructure objects in Azerbaijan, including over 3,410 houses, 120 multi-story residential buildings, and many schools, hospitals, and kindergartens, have been destroyed severely damaged by heavy artillery.
During the post-conflict period, in order to prevent provocations by separatist forces threatening peace and stability in the region, and the protection of human rights and freedoms, local anti-terror operations have been carried out in September 2023. The Patriotic War (Second Karabakh War) and those anti-terror operations have resulted in the full sovereignty and territorial integrity of our state and opened new opportunities for human rights protection in the region. Some time ago, within the framework of the meeting between Azerbaijan and Armenia’s leaders in the United States, they initialed the draft “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia.” This historic moment became a significant step forward toward for ensuring sustainable peace and stability not only between the two states but also for the entire region.
As the Commissioner for Human Rights (Ombudsperson) of the Republic of Azerbaijan, I once again emphasize that the restoration of human rights and freedoms violated during the occupation and wartime, identification of the whereabouts of missing persons, handover of the accurate map of minefields for speeding up the mine action in the liberated areas, as well as ensuring the safe and decent return of the former IDPs to their native lands are of great importance as fundamental issues based on international law.
In this light, it is very significant that international organizations, world states, ombudspersons, and national human rights institutions (NHRIs) of other countries take joint efforts to uphold the norms of international law, punish those who committed war crimes, restore the violated human rights, and sustainable peace.
I honor the dearest souls of our martyrs who fell defending for full restoration of territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, protection of the rights to life of the civilian population, and restoration of the rights and freedoms of refugees and former IDPs which had been seriously violated for a long-time, and I wish peace to our country, region and the world.