31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin Bəyanatı
Bir əsrdən artıq müddətdə azərbaycanlılar ermənilər tərəfindən məqsədyönlü şəkildə soyqırımı və etnik təmizləmə siyasətinə məruz qalmışlar. Bu siyasətin tərkib hissəsi olaraq türk və müsəlman olan azərbaycanlılara qarşı hələ XX əsrin əvvəlindən etibarən Azərbaycanda və indiki Ermənistan ərazisində sistematik şəkildə və xüsusi amansızlıqla soyqırımı cinayətləri törədilmişdir.
1918-ci ildə azərbaycanlılara qarşı törədilmiş bu soyqırımı aktları tariximizin ən qanlı səhifələrindən biri, o cümlədən etnik və dini nifrət zəminində kütləvi şəkildə törədilmiş qırğınlar olaraq yaddaşlarda həkk olunmuşdur. Erməni millətçiləri tərəfindən aparılan anti-müsəlman, anti-Azərbaycan siyasəti kütləvi qırğınlar, kənd və şəhərlərin, tarixi, dini, mədəni abidələrin, qəbiristanlıqların dağıdılması, ailələrin tamamilə məhv olunması, azərbaycanlıların öz doğma torpaqlarından zorla qovulması ilə nəticələnmişdir.
Bakı, Şamaxı, Quba, Qarabağ, Zəngəzur, İrəvan, Naxçıvan, Lənkəran, Gəncə, Göyçay, Şəki, Sabirabad, Salyan, Kürdəmir və digər bölgələrdə törədilmiş kütləvi qırğınlar bu torpaqlarda azərbaycanlıların varlığını silmək məqsədini daşımışdır. Belə ki, Mart hadisələri zamanı Şamaxı qəzasının 110 kəndi, Qarabağın 150-dən çox kəndi, Zəngəzur qəzasının 115 kəndi, Qars vilayətinin 98 kəndi, Quba qəzasının 167 kəndi ermənilər tərəfindən yandırılaraq tamamilə dağıdılmış, günahsız əhalisi amansızlıqla qətlə yetirilmişdir. Bu cinayət əməlinin qəddarlıqla, amansızcasına və vandallıqla törədilməsi izlərini özündə əks etdirən, Quba şəhərində sonradan tapılmış həmin dövrə aid saysız-hesabsız insan sümükləri bu qətliamların bilavasitə icraçıları olan ermənilərin günahsız insanları məhz azərbaycanlı olmaları səbəbindən nifrət zəminində məhv etdiklərini bariz şəkildə sübut edir.
Təsdiqlənmiş sənədlər və tarixi qeydlərin mövcudluğu bu vəhşiliklərin təkzibedilməz göstəricisidir. Arxiv məlumatları, sağ qalanların şahid ifadələri, o cümlədən digər hüquqi sənədlər baş vermiş qətliamların miqyasını ətraflı izah edir, bu hadisələrin ayrı-ayrılıqda deyil, etnik təmizləməyə yönəldiyini və planlı şəkildə törədildiyini təsdiq edir. Bu sənədlərin təhlili törədilmiş cinayətlərin beynəlxalq hüquqa əsasən məhz soyqırımı cinayəti olduğunu sübut edir. Təəssüflər olsun ki, tarix boyu etnik zəmində soydaşlarımıza qarşı xüsusi qəddarlıqla törədilmiş soyqırımı hadisələrinə beynəlxalq miqyasda hələ də ədalətli mövqe bildirilməmişdir.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə 31 Mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan olunmaqla, soyqırımı aktlarına siyasi-hüquqi qiymət verilməsi məqsədilə müvafiq tədqiqatların aparılmasına, həqiqətlərin üzə çıxarılması istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsinə başlanıldı.
Azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı cinayətlərinə siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi, beynəlxalq səviyyədə tanınması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin geniş şəkildə anılması bəşəriyyət əleyhinə törədilmiş bu kimi cinayətlərin bir daha təkrarlanmaması və qarşısının alınması baxımından olduqca vacibdir. Beynəlxalq ictimaiyyət azərbaycanlılara qarşı törədilmiş silsilə etnik təmizləmə və soyqırımı cinayətlərinə siyasi-hüquqi qiymət verməli, 1918-ci ildə törədilmiş cinayət əməllərini soyqırımı kimi tanımalı, tarixi və hüquqi ədalətin bərpa olunmasına ciddi səylər göstərməlidir.

Statement by the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan on 31 March - the Day of Genocide of Azerbaijanis
For more than a century, Azerbaijanis have been purposely subjected to a policy of genocide and ethnic cleansing by Armenians. As part of this policy, since the beginning of the XX century, Azerbaijanis, whose origin was Turk and Muslim, have been subjected to crimes of genocide committed in Azerbaijan and in the territory of present-day Armenia on a systematic way and with special impunity.
These acts of genocide committed against Azerbaijanis in 1918 are engraved in our memories as one of the bloodiest pages in our history, including massacres committed on grounds ethnic and religious hatred. Anti-Muslim, anti-Azerbaijani policy conducted by Armenian nationalists resulted in massacres, destruction of villages and cities, historical, religious, cultural monuments, cemeteries, total destruction of families, and violent expulsion of Azerbaijanis from their native lands.
Massacres committed in Baku, Shamakhi, Guba, Karabakh, Zangezur, Irevan, Nakhchivan, Lankaran, Ganja, Goychay, Shaki, Sabirabad, Salyan, Kurdamir and other regions had intended the purpose of erasing the presence of Azerbaijanis in these lands. Thus, during the incidents occurred in March, 110 villages of Shamakhi Gaza, more than 150 villages of Karabakh, 115 villages of Zangezur Gaza, 98 villages of Kars province, 167 villages of Guba province were burned by Armenians and their innocent population was mercilessly murdered. The countless human bones of that period, which were later found in Guba, reflecting the traces of criminal acts being committed with cruelty, brutality and vandalism, clearly prove that the Armenians, who were the direct executors of these massacres, killed the innocent people on the ground of hatred, simply because they were Azerbaijanis.
The existence of verified documents and historical records is an irrefutable indicator of these atrocities. The archive details, including testimonies of survivors at the time, as well as other legal documents confirm the scale of the massacres in details, and that these incidents took place in a planned manner, rather than separately, and intended to solely ethnically cleansing. The analysis of the documents proves that, in accordance with international law, the crimes committed constitute genocide.
Unfortunately, throughout our history, incidents of genocide committed against our ethnic compatriots with particular cruelty have not established fair attitude internationally so far.
By the Decree of the Great Leader Heydar Aliyev “On the Genocide of Azerbaijanis” of March 26, 1998, with the declaration of March 31 as the Day of Genocide of Azerbaijanis, relevant research was carried out in order to provide policy and legal assessment for acts of genocide, and appropriate measures were initiated to uncover the truth.
Giving political and legal appreciation to crimes of genocide committed against Azerbaijanis, international recognition and widespread commemoration of the victims of genocide are crucial in order to prevent further crimes such as those committed against mankind from ever being repeated or prevented. The international community should conduct a political and legal assessment to the crimes of ethnic cleansing and genocide committed against Azerbaijanis, recognize the crimes committed in 1918 as genocide, and make serious efforts to restore historical and legal justice.