31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Bəyanatı
Tarixin müxtəlif mərhələlərində azərbaycanlılar ermənilər tərəfindən məqsədyönlü şəkildə həyata keçirilmiş etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinə məruz qalmış, milli və dini mənsubiyyətinə görə kütləvi şəkildə qətlə yetirilmişlər. Xüsusilə XX əsrin əvvəllərindən etibarən ermənilər tərəfindən həm Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində, həm də indiki Ermənistan ərazisində azərbaycanlı əhaliyə qarşı sistemli və amansız cinayətlər törədilmişdir.
1918-ci ilin mart-aprel aylarında baş vermiş hadisələr bu siyasətin ən qanlı və faciəvi təzahürlərindən biri olmuş, minlərlə günahsız insanın milli və dini kimliyinə görə qətlə yetirildiyi kütləvi qırğınlar kimi tarixə düşmüşdür.
Bu hadisələr xalqımızın tarixi yaddaşında silinməz iz qoymuşdur. Bakı, Şamaxı, Quba, Qarabağ, Zəngəzur, İrəvan, Naxçıvan, Lənkəran, Gəncə, Göyçay, Şəki, Sabirabad, Salyan, Kürdəmir və digər bölgələrdə törədilmiş kütləvi qırğınlar həmin ərazilərdə yaşayan azərbaycanlı əhalinin tarixi mövcudluğunu aradan qaldırmağa yönəlmiş məqsədli siyasətin tərkib hissəsi olmuşdur.
1918-ci ilin mart hadisələri zamanı Şamaxı qəzasında 110, Qarabağda 150-dən çox, Zəngəzur qəzasında 115, Qars vilayətində 98, Quba qəzasında isə 167 kənd yandırılaraq viran edilmiş, dinc və müdafiəsiz əhali misli görünməmiş qəddarlıqla qətlə yetirilmişdir. Həmin dövrdə törədilmiş qırğınların miqyasını və amansızlığını Quba şəhərində sonradan aşkarlanmış kütləvi məzarlıq və çoxsaylı insan qalıqları əyani şəkildə təsdiqləyir. Bu faktlar insanların yalnız milli mənsubiyyətinə - azərbaycanlı olduqlarına görə sistemli şəkildə hədəfə alındığını və kütləvi şəkildə qətlə yetirildiyini açıq şəkildə göstərir.
Arxiv materialları, tarixi sənədlər və digər mötəbər mənbələr bu faciələri danılmaz sübutlarla təsdiq edir. Sağ qalan şahidlərin ifadələri və digər hüquqi sənədlər qətliamların geniş miqyasını ətraflı şəkildə əks etdirir, hadisələrin təsadüfi xarakter daşımadığını, əvvəlcədən planlaşdırılmış və məqsədyönlü etnik təmizləmə siyasətinin tərkib hissəsi olduğunu sübuta yetirir. Aparılmış araşdırmalar və hüquqi təhlillər törədilmiş cinayətlərin beynəlxalq hüquqa əsasən məhz soyqırımı cinayəti olduğunu sübut edir.
1918-ci ilin mart-aprel hadisələri zamanı mülki əhalinin milli və dini mənsubiyyətinə görə sistemli şəkildə qətlə yetirilməsinə və soyqırımı cinayətlərinə beynəlxalq miqyasda təəssüf ki, hələ də ədalətli mövqe bildirilməmişdir.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 26 mart 1998-ci il tarixli Fərmanı ilə 31 Mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edilmiş, soyqırımı faktlarına siyasi-hüquqi qiymət verilməsi, eləcə də tarixi həqiqətlərin araşdırılması və beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində ardıcıl tədbirlərin həyata keçirilməsinə başlanılmışdır.
Beynəlxalq səviyyədə azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı cinayətlərinin tanınması və ədalətin bərpası gələcəkdə insanlıq əleyhinə belə cinayətlərin təkrarlanmaması baxımından çox mühümdür.
Azərbaycanlılara qarşı ermənilər tərəfindən törədilmiş silsilə etnik təmizləmə və soyqırımı cinayətlərinə beynəlxalq təşkilatlar və BMT- nin üzv dövlətləri prinsipial mövqe bildirməli və 1918-ci il hadisələrini soyqırımı kimi tanımalıdır.

STATEMENT of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan regarding 31 March – the Day of Genocide of Azerbaijanis
Throughout history, at different times, Azerbaijanis were deliberately subjected to ethnic cleansing and genocide by Armenians, and murdered in a massive way on the basis of their ethnicity and religious background. Since the beginning of the XX century, Armenians had been committed systematic and brutal crimes against the Azerbaijani population in various parts of Azerbaijan, as well as in the present territory of Armenia.
Incidents occurred in March-April of 1918, were one of the manifestations of the most bloody and tragic policy, and carved their place in history as massacres of thousands of innocent people due to their ethnicity and religion.
These incidents left an indelible mark on memories of our people. Massive killings in Baku, Shamakhi, Guba, Garabagh, Zangezur, Iravan, Nakhchivan, Lankaran, Ganja, Goychay, Sheki, Sabirabad, Salyan, Kurdamir, and other regions were an integral part of the policy intended to eliminate historical existence of Azerbaijani population inhabited in those areas.
During the march of 1918 incidents, 110 villages in Shamakhi, over 150 in Garabagh, 115 in the Zangezur Uyesd, 98 in the Gars Governorate, and 167 in the Guba Uyesd had been devastated and burned, and the peaceful and unarmed residents had been massacred with unprecedented cruelty. The mass grave and multiple remains of human beings discovered later in Guba City visually confirm the scope and brutality of massacres committed in that period. These facts are clear signs that the people had been systematically targeted and largely murdered on the basis of their ethnic background, as they were Azerbaijanis.
The archive materials, historical documents, and other reliable sources verify those tragic incidents with indisputable proofs. The testimonies of those who survived and other legal documents comprehensively describe the scope of the massacres, demonstrating that those incidents had not occurred accidentally, but were an integral part of a purposeful policy of ethnic cleansing. The investigations and legal analyses carried out in accordance with the international law substantiated that those crimes contain the elements of a crime of genocide.
Although the systematic killing of the civilian population during the March-April incidents committed in 1918 because of their ethnic origin and religion and those crimes of genocide, unfortunately, have not yet been articulated at the international level.
Heydar Aliyev, the National Leader, issued a Decree on 26 March 1998 that declared 31 March as the Day of Genocide of Azerbaijanis. Subsequently, measures were undertaken to ensure the political and legal evaluation of facts of genocide, investigation of the truth, and its dissemination to the international community.
International recognition of the crimes of genocide committed against Azerbaijanis and restoration of justice is of key importance in terms of preventing the recurrence of such crimes against humanity in the future.
International organizations and United Nations member states should take a firm position on the series of crimes of ethnic cleansing and genocide committed by Armenians against Azerbaijanis and recognize the criminal acts of 1918 as genocide.