31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Bəyanatı
Tarixin müxtəlif mərhələlərində azərbaycanlılar ermənilər tərəfindən məqsədyönlü şəkildə həyata keçirilmiş etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinə məruz qalmış, milli və dini mənsubiyyətinə görə kütləvi şəkildə qətlə yetirilmişlər. Xüsusilə XX əsrin əvvəllərindən etibarən ermənilər tərəfindən həm Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində, həm də indiki Ermənistan ərazisində azərbaycanlı əhaliyə qarşı sistemli və amansız cinayətlər törədilmişdir.
1918-ci ilin mart-aprel aylarında baş vermiş hadisələr bu siyasətin ən qanlı və faciəvi təzahürlərindən biri olmuş, minlərlə günahsız insanın milli və dini kimliyinə görə qətlə yetirildiyi kütləvi qırğınlar kimi tarixə düşmüşdür.
Bu hadisələr xalqımızın tarixi yaddaşında silinməz iz qoymuşdur. Bakı, Şamaxı, Quba, Qarabağ, Zəngəzur, İrəvan, Naxçıvan, Lənkəran, Gəncə, Göyçay, Şəki, Sabirabad, Salyan, Kürdəmir və digər bölgələrdə törədilmiş kütləvi qırğınlar həmin ərazilərdə yaşayan azərbaycanlı əhalinin tarixi mövcudluğunu aradan qaldırmağa yönəlmiş məqsədli siyasətin tərkib hissəsi olmuşdur.
1918-ci ilin mart hadisələri zamanı Şamaxı qəzasında 110, Qarabağda 150-dən çox, Zəngəzur qəzasında 115, Qars vilayətində 98, Quba qəzasında isə 167 kənd yandırılaraq viran edilmiş, dinc və müdafiəsiz əhali misli görünməmiş qəddarlıqla qətlə yetirilmişdir. Həmin dövrdə törədilmiş qırğınların miqyasını və amansızlığını Quba şəhərində sonradan aşkarlanmış kütləvi məzarlıq və çoxsaylı insan qalıqları əyani şəkildə təsdiqləyir. Bu faktlar insanların yalnız milli mənsubiyyətinə - azərbaycanlı olduqlarına görə sistemli şəkildə hədəfə alındığını və kütləvi şəkildə qətlə yetirildiyini açıq şəkildə göstərir.
Arxiv materialları, tarixi sənədlər və digər mötəbər mənbələr bu faciələri danılmaz sübutlarla təsdiq edir. Sağ qalan şahidlərin ifadələri və digər hüquqi sənədlər qətliamların geniş miqyasını ətraflı şəkildə əks etdirir, hadisələrin təsadüfi xarakter daşımadığını, əvvəlcədən planlaşdırılmış və məqsədyönlü etnik təmizləmə siyasətinin tərkib hissəsi olduğunu sübuta yetirir. Aparılmış araşdırmalar və hüquqi təhlillər törədilmiş cinayətlərin beynəlxalq hüquqa əsasən məhz soyqırımı cinayəti olduğunu sübut edir.
1918-ci ilin mart-aprel hadisələri zamanı mülki əhalinin milli və dini mənsubiyyətinə görə sistemli şəkildə qətlə yetirilməsinə və soyqırımı cinayətlərinə beynəlxalq miqyasda təəssüf ki, hələ də ədalətli mövqe bildirilməmişdir.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 26 mart 1998-ci il tarixli Fərmanı ilə 31 Mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edilmiş, soyqırımı faktlarına siyasi-hüquqi qiymət verilməsi, eləcə də tarixi həqiqətlərin araşdırılması və beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində ardıcıl tədbirlərin həyata keçirilməsinə başlanılmışdır.
Beynəlxalq səviyyədə azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı cinayətlərinin tanınması və ədalətin bərpası gələcəkdə insanlıq əleyhinə belə cinayətlərin təkrarlanmaması baxımından çox mühümdür.
Azərbaycanlılara qarşı ermənilər tərəfindən törədilmiş silsilə etnik təmizləmə və soyqırımı cinayətlərinə beynəlxalq təşkilatlar və BMT- nin üzv dövlətləri prinsipial mövqe bildirməli və 1918-ci il hadisələrini soyqırımı kimi tanımalıdır.

ЗАЯВЛЕНИЕ Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Азербайджанской Республики в связи с 31 Марта – Днем геноцида азербайджанцев
На различных этапах истории азербайджанцы подвергались политике этнической чистки и геноцида, целенаправленно проводимой армянами, и массово уничтожались по национальному и религиозному признакам. С начала 20 века в отношении азербайджанского населения, проживавшего как в различных регионах Азербайджана, так и на территории современной Армении, совершались систематические и жестокие преступления.
События марта-апреля 1918 года стали одним из самых кровавых и трагических проявлений этой политики, и вошли в историю как массовые убийства тысяч мирных людей по признаку их национальной и религиозной принадлежности.
Эти события оставили неизгладимый след в исторической памяти нашего народа. Массовые убийства, совершенные в Баку, Шемахе, Губе, Карабахе, Зангезуре, Иреване, Нахчыване, Ленкоране, Гяндже, Гейчае, Шеки, Сабирабаде, Сальяне, Кюрдамире и других регионах, были составной частью целенаправленной политики по ликвидации исторически сложившегося присутствия азербайджанского населения на этих территориях.
Так, во время мартовских событий 1918 года в Шемахинском уезде было разрушено и сожжено 110 сел, в Карабахе — более 150, в Зангезурском уезде — 115, в Карской области — 98, и в Губинском уезде — 167 сел, а мирное и беззащитное население подвергалось уничтожению с особой жестокостью. Массовое захоронение и многочисленные человеческие останки, обнаруженные впоследствии в городе Губе, наглядно подтверждают масштабы и беспощадность убийств, совершенных в тот период. Эти факты убедительно свидетельствуют о том, что люди становились объектами систематического преследования и массового уничтожения исключительно по признаку национальной принадлежности.
Архивные материалы, исторические документы и иные достоверные источники являются неопровержимыми доказательствами этой трагедии. Показания выживших очевидцев и соответствующие документы правового характера отражают широкий масштаб убийств и свидетельствуют о том, что эти события не носили случайного характера, а были составной частью заранее спланированной и целенаправленной политики этнической чистки. Проведенные исследования и правовой анализ свидетельствуют о том, что согласно нормам международного права и национального законодательства совершенные деяния квалифицируются как преступление геноцида.
К сожалению, на международном уровне до сих пор не выражена справедливая позиция в отношении систематического уничтожения гражданского населения по признаку национальной и религиозной принадлежности и преступлений геноцида, совершенных в марте-апреле 1918 года.
Указом Общенационального лидера Гейдара Алиева «О геноциде азербайджанцев» от 26 марта 1998 года 31 марта было объявлено Днем геноцида азербайджанцев, что положило начало последовательной реализации мер, направленных на политико-правовую оценку фактов геноцида, исследованию исторических реалий и доведению их до сведения мирового сообщества.
Признание на международном уровне преступлений геноцида, совершенных против азербайджанцев, а также восстановление справедливости имеют важное значение в контексте недопущения в будущем повторения аналогичных преступлений против человечества.
Международные организации и государства-члены ООН должны занять принципиальную позицию в отношении систематических актов этнической чистки и преступлений геноцида, совершенных армянами против азербайджанцев, и признать события 1918 года геноцидом.