31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar Ombudsmanın BƏYANATI
Tarix boyu soydaşlarımız Ermənistan tərəfindən dəfələrlə məqsədyönlü şəkildə etnik təmizləməyə, soyqırımına və deportasiyalara məruz qalmışlar.
Xalqımıza qarşı həyata keçirilmiş ən dəhşətli soyqırımı hadisələrindən biri 1918-ci ilin mart-aprel aylarında törədilmiş və bu qanlı hadisə Azərbaycan tarixinə 31 Mart soyqırımı kimi yazılmışdır.
Soyqırımı hadisələrində Şamaxı qəzasının 110 kəndi, Qarabağın 150-dən çox kəndi, Zəngəzur qəzasının 115 kəndi, Qars vilayətinin 98 kəndi, Quba qəzasının 167 kəndi yandırılaraq talan edilmiş, əhalisi amansızlıqla qətlə yetirilmişdir. Bu kəndlərdən 35-i yer üzündən silinmişdir. Qədim Azərbaycan torpağı olan İrəvan şəhərində və onun ətrafında 199 kənd dağıdılmış, 132 min azərbaycanlı öldürülmüşdür.
Təkcə Quba qəzasında 16 min nəfərə yaxın insan öldürülmüşdür. 2007-ci ildə Quba şəhərində tikinti məqsədilə aparılan qazıntılar zamanı aşkar edilmiş kütləvi məzarlıqdakı insan qalıqlarında onların fiziki zorakılığa məruz qalmaları ilə bağlı çoxsaylı faktların olması ermənilər tərəfindən 1918-ci ildə xalqımıza qarşı törədilmiş soyqırımı faktını və qeyri-insani əməlləri əyani şəkildə təsdiqləyir.
Qeyd etmək lazımdır ki, 31 Mart soyqırımı da daxil olmaqla, tarixin müxtəlif dövrlərində azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı cinayətləri zaman keçdikcə faktlarla sübuta yetirilir. Bir müddət əvvəl Xocavənd rayonunun Edilli kəndində, Ağdam və Şuşa şəhərlərində, həmçinin Xocalıda və işğaldan azad olunmuş digər torpaqlarımızda kütləvi məzarlıqlarda müxtəlif formada işgəncələrə məruz qalaraq qətlə yetirilmiş insanların qalıqlarının aşkarlanması da buna nümunə olaraq göstərilə bilər.
Soyqırımı cinayətlərinin əsasında azərbaycanlılara qarşı əsrlər boyu davam edən kəskin nifrət siyasəti və əsassız ərazi iddiaları dayanırdı. Bu iddialar ötən əsrin sonlarında daha da kəskinləşmiş, nəticədə yüz minlərlə soydaşlarımız indiki Ermənistan ərazilərindən deportasiyaya məruz qalmış, həmçinin beynəlxalq səviyyədə tanınmış Azərbaycan torpaqlarının iyirmi faizi bu ölkə tərəfindən işğal olunmuşdur.
2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsi, həmçinin 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirilmiş lokal xarakterli antiterror əməliyyatları nəticəsində Ermənistanın otuz ilə yaxın müddətdə işğal altında saxladığı Azərbaycan torpaqları azad olunaraq ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa edilmiş, tarixi ədalət bərqərar olmuşdur.
Ötən əsrin əvvəllərində erməni millətçilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri amansız soyqırımı hadisələri barədə həqiqətlərin dünyaya çatdırılması və bu məsələyə siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra mümkün olmuşdur.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə 31 Mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edilmiş, soyqırımı aktlarına siyasi-hüquqi qiymət verilməsi məqsədilə müvafiq tədqiqatların aparılmasına, həqiqətlərin üzə çıxarılması istiqamətində səylərin artırılmasına təkan verilmişdir.
Təəssüflər olsun ki, tarix boyu etnik zəmində soydaşlarımıza qarşı xüsusi qəddarlıqla törədilmiş soyqırımı hadisələrinə beynəlxalq miqyasda hələ də ədalətli mövqe bildirilməmişdir.
Dünya ictimaiyyəti və beynəlxalq təşkilatlar 1918-ci ildə azərbaycanlılara qarşı törədilmiş bu dəhşətli cinayəti beynəlxalq səviyyədə soyqırımı aktı kimi tanımalı, gələcəkdə bu kimi hadisələrin təkrarlanmaması məqsədilə tarix boyu soydaşlarımıza qarşı həyata keçirilmiş cinayətlərə biganə qalmamalıdır.

ЗАЯВЛЕНИЕ Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Азербайджанской Республики по случаю 31 марта – Дня геноцида азербайджанцев
На протяжении всей истории наши соотечественники неоднократно подвергались политике этнической чистки, геноцида и депортации, целенаправленно проводимой со стороны Армении.
В марте-апреле 1918 года против нашего народа был учинен чудовищный геноцид, и это кровавое событие вошло в историю Азербайджана как геноцид 31 марта.
В результате кровавой резни и погромов были сожжены и разграблены 110 сел Шамахинского уезда, более 150 сел Карабаха, 115 сел Зангезурского уезда, 98 сел Карской области, 167 сел Губинского уезда, были убиты невинные люди. 35 деревень были полностью стерты с лица с земли. На исторической земле Азербайджана - в городе Иреван и ее окрестностях были разрушены и сожжены дотла 199 сел, убиты 132 тысячи азербайджанцев.
Только в Губинском уезде были беспощадно истреблены около 16 тысяч человек. Массовое захоронение с многочисленными фактами физического насилия, случайно обнаруженное в 2007 году при строительных работах в городе Губа, является наглядным свидетельством преступлений геноцида и бесчеловечных действий, совершенных армянами против нашего народа в 1918 году.
Следует отметить, что преступления геноцида, учиненные против азербайджанцев в разные периоды истории, в том числе и геноцид 31 марта, по прошествии времени выявляются и подтверждаются многочисленными фактами. Примером тому является обнаружение останков людей, подвергшихся пыткам и убийствам в различных формах, в братских могилах в селе Эдилли Ходжавендского района, городах Агдаме и Шуше, а также в Ходжалы и других освобожденных от оккупации территориях.
Преступления геноцида основывались на многовековой политики ненависти к азербайджанцам и необоснованных территориальных претензиях. Эти притязания обострились в конце прошлого столетия, в результате чего сотни тысяч наших соотечественников были депортированы с территорий нынешней Армении, а 20 процентов признанных на международном уровне территорий Азербайджана были оккупированы этой страной.
В результате Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года и продолжавшейся 44 дня, а также в ходе антитеррористических мероприятий локального характера, проведенных в сентябре 2023 года, были освобождены земли Азербайджана, оккупированные Арменией на протяжении почти тридцати лет, полностью была восстановлена территориальная целостность и суверенитет нашей страны, восторжествовала историческая справедливость.
Доведение до мировой общественности правды о геноциде, совершенном армянскими националистами против азербайджанцев в начале прошлого века, и придание политико-правовой оценки этому вопросу стало возможным только после возвращения к власти Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Согласно Указу «О геноциде азербайджанцев», подписанного Гейдаром Алиевым 26 марта 1998 года, дата 31 марта была объявлена в нашей стране Днем геноцида азербайджанцев, были также инициированы расследования совершенных преступлений и активизированы усилия по раскрытию истинных ее масштабов.
К сожалению, несмотря на наличие веских, неоспоримых доказательств учиненного армянами геноцида азербайджанцев, адекватной реакции на эти преступления со стороны международного сообщества так и не последовало.
В очередной раз призываем мировую общественность и международные организации признать преступление, совершенное против азербайджанцев в 1918 году, актом геноцида и не оставаться равнодушными к противоправным действиям в отношении наших соотечественников на протяжении всей истории, дабы не допустить повторения подобных инцидентов в будущем.