Mətbuat şərhi 05 sentyabr 2025
Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının nümayəndələri Qırğızıstanda qurultayda iştirak ediblər
Sentyabrın 5-də Qırğızıstan Həmkarlar İttifaqları Federasiyasının (QHİF) XXVII qurultayı keçirilib.
Qurultayda Beynəlxalq Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası, Beynəlxalq Əmək Təşkilatı və bir sıra ölkələrin həmkarlar ittifaqları təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirdə Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası da təmsil olunub.
Qurultayda QHİF-in 2024-2025-ci illəri əhatə edən fəaliyyəti barədə hesabat təqdim olunub. Federasiyanın sədri Muradil Cumadilde çıxış edərək əmək hüquqlarının müdafiəsi, işəgötürənlərlə işçilər arasında münasibətlərin tənzimlənməsi və sosial ədalətin təmin olunması istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə Azərbaycanla Qırğızıstan arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən bəhs edilib, bu əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlməsində dövlət başçılarının müstəsna rolu vurğulanıb. Həmçinin hər iki ölkənin həmkarlar ittifaqları arasında əlaqələrin inkişaf istiqamətləri barədə danışılıb, Azərbaycan həmkarlar ittifaqlarının əmək hüquqlarının müdafiəsi sahəsində təcrübəsi bölüşülüb.

Представители Конфедерации профсоюзов Азербайджана приняли участие в съезде в Кыргызстане
В работе съезда приняли участие представители Международной конфедерации профсоюзов, Международной организации труда, профсоюзных организаций ряда стран, а также Конфедерация профсоюзов Азербайджана.
На съезде был представлен отчет о деятельности Федерации за 2024–2025 годы. Выступивший на съезде председатель Федерации Мурадил Кумадилде подробно рассказал о мерах, принимаемых для защиты трудовых прав, регулирования отношений между работодателями и работниками, обеспечения социальной справедливости.
На мероприятии обсуждались дружественные и братские отношения между Азербайджаном и Кыргызстаном, подчеркивалась исключительная роль глав государств в выведении этих отношений на уровень стратегического партнерства. Стороны также обсудили направления развития отношений между профсоюзами двух стран, а также поделились опытом азербайджанских профсоюзов в сфере защиты трудовых прав.