Mətbuat şərhi 05 sentyabr 2025
Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının nümayəndələri Qırğızıstanda qurultayda iştirak ediblər
Sentyabrın 5-də Qırğızıstan Həmkarlar İttifaqları Federasiyasının (QHİF) XXVII qurultayı keçirilib.
Qurultayda Beynəlxalq Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası, Beynəlxalq Əmək Təşkilatı və bir sıra ölkələrin həmkarlar ittifaqları təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirdə Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası da təmsil olunub.
Qurultayda QHİF-in 2024-2025-ci illəri əhatə edən fəaliyyəti barədə hesabat təqdim olunub. Federasiyanın sədri Muradil Cumadilde çıxış edərək əmək hüquqlarının müdafiəsi, işəgötürənlərlə işçilər arasında münasibətlərin tənzimlənməsi və sosial ədalətin təmin olunması istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə Azərbaycanla Qırğızıstan arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən bəhs edilib, bu əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlməsində dövlət başçılarının müstəsna rolu vurğulanıb. Həmçinin hər iki ölkənin həmkarlar ittifaqları arasında əlaqələrin inkişaf istiqamətləri barədə danışılıb, Azərbaycan həmkarlar ittifaqlarının əmək hüquqlarının müdafiəsi sahəsində təcrübəsi bölüşülüb.

Press release 05 September 2025
The Delegation of the Azerbaijan Trade Unions Confederation participated in the congress in Kyrgyzstan
The XXVII Congress of the Federation of Trade Unions of Kyrgyzstan (FTUK) was held on September 5.
The Congress was attended by representatives of the International Trade Union Confederation, the International Labor Organization, and trade union organizations from a number of countries. The Azerbaijan Trade Union Confederation was also represented at the event.
A report on the activities of the Federation covering 2024-2025 was presented at the congress. While speaking, the Chairman of the Federation, Muradil Cumadilde, provided detailed information on the measures taken to protect labor rights, regulate relations between employers and employees, and ensure social justice.
The event discussed the friendly and fraternal relations between Azerbaijan and Kyrgyzstan, and emphasized the exceptional role of the Heads of States in raising these relations to the level of strategic partnership. The sides also discussed the development directions of relations between the trade unions of both countries, and shared the experience of Azerbaijani trade unions in the field of protection of labor rights.