Mətbuat şərhi 24 aprel 2025
24 aprel tarixində, K. Moldobasanov adına Qırğız Milli Konservatoriyasında "Azərbaycan Mədəniyyət Günləri"nin rəsmi bağlanış mərasimi keçirilib. Mədəniyyət tədbirləri caz musiqisinə həsr olunmuş konsert proqramı ilə başa çatıb.
Təntənəli mərasimdə Qırğız Respublikasının mədəniyyət, informasiya və gənclər siyasəti nazirinin müavini Timurlan Acımalıyev, Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov, Azərbaycan Respublikasının Qırğız Respublikasındakı səfirliyinin əməkdaşları, ictimai nümayəndələr iştirak ediblər.
Musiqi axşamında "Etno-caz" triosu çıxış edib. Trio üzvləri Elbey Məmmədzadə (piano), Saleh Məmmədov (bas-gitara) və Eyvaz Həşimov (zərb alətləri) Azərbaycan bəstəkarları Arif Melikov, Tofiq Quliyev, Vaqif Mustafazadə və dünya klassikasından caz interpretasiyasında əsərlər ifa ediblər.
Dörd gün davam edən "Azərbaycan Mədəniyyət Günləri" çərçivəsində aparılan görüşlər və tədbirlər iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə yönəlmişdi. Həmçinin, tamaşaçılara Azərbaycan xalqının zəngin və orijinal mədəni irsini əks etdirən konsert proqramları təqdim olunub, milli mahnılar səslənib, sərgilər təşkil edilib.
Azərbaycan Respublikasının Qırğız Respublikasındakı Mədəniyyət Günlərinin keçirilməsi iki xalq arasında mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfə verəcəkdir.

Мероприятия, посвящённые "Дням культуры Азербайджана", успешно завершились
Национальной консерватории имени К. Молдобасанова состоялась официальная церемония закрытия "Дней культуры Азербайджана". Культурные мероприятия завершились концертной программой, посвящённой джазовой музыке.
В торжественном мероприятии приняли участие заместитель министра культуры, информации и молодежной политики Кыргызской Республики Тимурлан Ажымалиев, заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Мурат Гусейнов, сотрудники Посольства Азербайджанской Республики в Кыргызской Республике и общественные деятели.
В музыкальном вечере выступило трио "Этно-джаз". Участники трио: Эльбей Мамедзаде (фортепиано), Салех Мамедов (бас-гитара) и Эйваз Хашимов (ударные инструменты). Коллектив исполнил произведения азербайджанских композиторов Арифа Меликова, Тофика Гулиева, Вагифа Мустафазаде, а также фрагменты мировой классики в джазовой интерпретации.
В рамках четырёхдневных "Дней культуры Азербайджана" были проведены встречи и мероприятия, направленные на укрепление культурных связей между двумя странами. Также были представлены концертные программы, отражающие богатое и оригинальное культурное наследие азербайджанского народа, звучали национальные песни, и были организованы выставки.
Проведение "Дней культуры Азербайджана" в Кыргызской Республике станет важным вкладом в укрепление культурных связей между двумя народами.