Azərbaycan Qırğızıstana yanğınsöndürmə üçün xüsusi texnika hədiyyə edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, AR Fövqəladə Hallar Nazirliyi tərəfindən Qırğız Respublikasına maddi-texniki yardım göndərilib. Azərbaycanın Fövqəladə Hallar Nazirliyi Qırğızıstanın Fövqəladə Hallar Nazirliyinə 10 ədəd müasir “KamAZ” markalı yanğınsöndürmə maşını təhvil verib.
Humanitar yardım Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanından yola salınıb və artıq Qırğızıstana çatdırılıb. Yanğınsöndürmə maşınları fövqəladə hallara operativ reaksiya vermək üçün lazım olan bütün avadanlıqlarla təchiz olunub və Qırğızıstanın Fövqəladə Hallar Nazirliyinin maddi-texniki bazasını gücləndirəcək.
Bu maşınlar yüksək keçid qabiliyyətinə və böyük su tutumuna malikdir, eyni zamanda altı xilasedicinin daşınması üçün nəzərdə tutulub. Bu xüsusiyyətlər onları çətin keçilən və yol olmayan ucqar ərazilərdə yanğınların söndürülməsi üçün faydalı edir.

Азербайджан подарил Кыргызстану спецтехнику для борьбы с пожарами
По поручению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, Министерство по чрезвычайным ситуациям Азербайджана направило материально-техническую помощь в Кыргызскую Республику. Министерство по чрезвычайным ситуациям Азербайджана передало Министерству по чрезвычайным ситуациям Кыргызстана 10 современных пожарных автомобилей марки «КамАЗ».
Гуманитарная помощь была отправлена из Бакинского международного морского торгового порта и уже доставлена в Кыргызстан. Пожарные автомобили оснащены всем необходимым для оперативного реагирования на чрезвычайные ситуации и усилят материально-техническую базу МЧС Кыргызстана.
Эти машины обладают высокой проходимостью и большой водоемкостью, а также рассчитаны на перевозку шести спасателей. Эти особенности делают их полезными для тушения пожаров в труднодоступных и бездорожных районах.