Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin 27 sentyabr – Anım Gününün 5-ci ildönümü ilə bağlı bəyanatı
27 sentyabr ölkəmizdə Anım Günü kimi qeyd olunur. Beş il əvvəl – 27 sentyabr 2020-ci ildə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi genişmiqyaslı təxribatların qarşısını almaq və uzun illər işğal altında qalmış torpaqlarımızı azad etmək məqsədilə Vətən müharibəsi başladı. 44 gün davam edən müharibə tarixi Qələbə ilə başa çatdı.
Bu gün, Vətən müharibəsinin başlandığı gündə, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçən əsgər və zabitlərimizin, həmçinin müharibə zamanı düşmən təxribatları nəticəsində həyatını itirən mülki şəxslərin – qadın və uşaqların əziz xatirəsini dərin hörmət və ehtiramla yad edirik.
44 günlük Vətən müharibəsi ərzində Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozaraq Gəncə, Bərdə, Tərtər kimi şəhər və rayonlarımızı hədəfə aldı. Raket və ağır artilleriya zərbələri nəticəsində yüzdən çox azərbaycanlı dinc sakin həlak oldu. Qadın və uşaqların qətlə yetirilməsi, yaralanması, bütöv ailələrin məhv edilməsi Ermənistanın müharibə cinayətlərinin və insanlığa qarşı cinayətlərinin bariz sübutudur.
Müharibədən sonra da işğal illərində ərazilərimizdə basdırılmış 1 milyondan çox mina xalqımız üçün ciddi təhlükə olaraq qalır. 2020-ci ilin noyabrından bəri 400-dən çox mülki şəxs – o cümlədən qadınlar və uşaqlar – mina partlayışlarının qurbanı olmuşdur. Mina qurbanlarının faciəli taleyi təkcə Azərbaycanın ağrı-acısını deyil, həm də dünyanın münaqişə zonalarında yaşayan milyonlarla insanın ümumi dərdini əks etdirir.
Vətən müharibəsinin başa çatması, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinin tam bərpası bölgədə tamamilə yeni geosiyasi reallıq yaratdı. Bu gün Azərbaycan uzunmüddətli sülh və sabitliyi təmin etmək üçün tarixi addımlar atır.
Eyni zamanda, Azərbaycan dövləti işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və inkişaf işləri həyata keçirir: müasir infrastruktur qurulur, məşğulluq imkanları yaradılır, məcburi köçkünlərin təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə doğma yurdlarına qayıtması təmin olunur.
2025-ci il avqustun 8-də Ağ Evdə keçirilən mərasimdə Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin qurulması haqqında Birgə Bəyannamənin imzalanması Cənubi Qafqaz regionu üçün tarixi dönüş nöqtəsi oldu. Bu Bəyannamə onilliklər boyu davam edən gərginlik və qarşıdurmalara son qoyaraq bölgədə davamlı sülh və qarşılıqlı əməkdaşlıq üçün möhkəm əsas yaratdı. Sənədin imzalanması təkcə Azərbaycan və Ermənistan üçün deyil, həm də geniş regionda sabitlik və rifahın təmin olunması baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır. Bəyannamə siyasi, iqtisadi, enerji, sosial, humanitar və digər sahələrdə tərəfdaşlıq üçün yeni imkanlar açacaq.

Пресс-релиз 27 сентября 2025
Заявление Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей Азербайджанской Республики по случаю пятой годовщины 27 сентября — Дня памяти
27 сентября в нашей стране отмечается как День памяти. Пять лет назад, 27 сентября 2020 года, началась Отечественная война, целью которой было отражение крупномасштабных провокаций, осуществлённых вооружёнными силами Армении против Азербайджана, а также освобождение наших земель, находившихся под оккупацией в течение многих лет. 44-дневная война завершилась исторической Победой.
Сегодня, в день начала Отечественной войны, мы с глубоким уважением склоняем головы перед светлой памятью наших военнослужащих, отдавших свои жизни за свободу родной земли, а также мирных жителей — включая женщин и детей — погибших в результате провокаций врага в ходе войны.
На протяжении всей 44-дневной Отечественной войны вооружённые силы Армении грубо нарушали нормы международного гуманитарного права, подвергая ракетным и артиллерийским ударам азербайджанские города и районы, такие как Гянджа, Барда и Тертер. В результате этих атак погибли более ста мирных жителей Азербайджана. Убийства и ранения женщин и детей, разрушение целых семей — наглядные доказательства военных преступлений и преступлений против человечности, совершённых Арменией.
Даже после окончания войны более 1 миллиона мин, заложенных на оккупированных территориях в течение долгих лет, продолжают представлять серьёзную угрозу для жизни и здоровья наших граждан. С ноября 2020 года от взрывов мин пострадали более 400 мирных жителей, в том числе женщины и дети. Трагическая судьба жертв мин отражает не только страдания Азербайджана, но и боль миллионов людей, живущих в зонах конфликтов по всему миру.
Завершение Отечественной войны и полное восстановление территориальной целостности и суверенитета Азербайджана создали совершенно новую геополитическую реальность в регионе. Сегодня Азербайджан предпринимает исторические шаги для обеспечения долгосрочного мира и стабильности.
Одновременно на освобождённых территориях Азербайджан осуществляет масштабные работы по восстановлению и развитию: строится современная инфраструктура, создаются рабочие места, обеспечиваются безопасные и достойные условия для возвращения внутренне перемещённых лиц в родные края.
Подписание Совместной декларации об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией на церемонии, прошедшей в Белом доме 8 августа 2025 года, стало историческим поворотным моментом для региона Южного Кавказа. Эта декларация положила конец десятилетиям напряжённости и конфронтации, заложив прочную основу для устойчивого мира и взаимного сотрудничества в регионе. Подписание данного документа имеет большое значение не только для Азербайджана и Армении, но и для обеспечения стабильности и процветания в более широком региональном контексте.
Декларация откроет новые возможности для партнёрства в политической, экономической, энергетической, социальной, гуманитарной и других сферах.