Mətbuat şərhi 18 sentyabr 2025
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov Bişkekdə Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərin Hökumət başçılarının/Vitse-prezidentinin görüşündə iştirak edib
Sentyabrın 18-də Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov Qırğız Respublikasına işgüzar səfərə edib.
Bişkek şəhərinin “Manas” Beynəlxalq Aeroportunda Ə.Əsədovu Qırğız Respublikası Nazirlər Kabineti sədrinin müavini, iki ölkə arasında iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın həmsədri Bakıt Torobayev, Qırğız Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Temirbek Erkinov və digər rəsmi şəxslər qarşıladılar.
Sentyabrın 18-də Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov Bişkek şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərin Baş nazirlərinin/Vitse-prezidentinin Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov ilə görüşündə iştirak edib.
Ə.Əsədov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını və ən xoş arzularını Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarova çatdırıb. Bununla yanaşı Baş nazir həmçinin Azərbaycan-Qırğızıstan strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin gündəliyində duran aktual məsələlərə toxunub.
Sentyabrın 18-də Bişkek şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərin Hökumət başçılarının/Vitse-prezidentinin görüşü keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov görüşdə iştirak edib. Tədbirdə çıxış edən Ə.Əsədov Türk dövlətlərinin səylərinin birləşdirilməsinin sabitlik, təhlükəsizlik və rifahın təmin olunması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın TDT-yə üzv ölkələr arasında ticarət-iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi, iqtisadi potensialın gücləndirilməsi və nəqliyyat dəhlizlərinin şaxələndirilməsi üçün yeni imkanlar açdığı diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv olan bütün ölkələrlə ikitərəfli müstəvidə strateji tərəfdaşlıq və ya müttəfiqlik münasibətləri qurub.
İqtisadi əməkdaşlığın dinamikasından məmnunluq ifadə edən Baş nazir cari ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycanın TDT dövlətləri ilə ticarət əlaqələrinin 8 faizdən çox artdığını diqqətə çatdırıb.
İnvestisiya sahəsində əməkdaşlıq barədə danışan Baş nazir Azərbaycan tərəfindən təşkilatın üzv ölkələrinə yatırılan sərmayələrin həcminin 21 milyard ABŞ dollarına yaxın olduğunu vurğulayıb.
“Üzv dövlətlərdən olan bir sıra tərəfdaşlarımızla biz birgə investisiya fondları yaratmışıq və bu, prioritet iqtisadi sektorlarına qarşılıqlı investisiyaların təşviqinə imkan verir”, - deyə Baş nazir bildirib.
Türk dövlətləri arasında nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın artan xətt üzrə inkişaf etdiyi və regional əlaqələrin möhkəmlənməsinə əhəmiyyətli töhfə verdiyi vurğulanıb.
“Türk dövlətlərinin ərazisindən keçən və təkcə regionumuz üçün deyil, həm də qlobal ticarət və nəqliyyat əlaqələrinin genişləndirilməsi baxımından strateji rol oynayan Orta Dəhlizin önəmi getdikcə artmaqdadır. Bu kontekstdə Azərbaycanın əsas ərazisinin Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirilməsinə dair bu yaxınlarda Vaşınqtonda əldə edilmiş razılaşmalar tarixi əhəmiyyət kəsb edir. Zəngəzur dəhlizinin açılması bütün region dövlətlərinə yeni iqtisadi və tranzit fürsətləri qazandırmaqla yanaşı, Orta Dəhlizə inteqrasiya olunmaqla, onun ötürücülük qabiliyyətini artıracaq”, - deyə Ə.Əsədov qeyd edib.
Görüşdə rifahın, inkişafın və regional inteqrasiyanın təşviqində TDT-nın rolu, həmçinin ticarət, investisiya, nəqliyyat, enerji və kənd təsərrüfatı kimi prioritet iqtisadi sahələrdə əlaqələr, təşkilat çərçivəsində çoxşaxəli əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün TDT mexanizmlərinin genişləndirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Görüşün nəticələrinə dair Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərin Hökumət başçılarının/Vitse-prezidentinin Birgə Bəyanatı qəbul edilib.

Премьер министр Азербайджанской Республики Али Асадов принял участие во встрече глав правительств/вице-президента государств-членов Организации тюркских государств в Бишкеке
18 сентября премьер-министр Азербайджанской Республики Али Асадов прибыл с рабочим визитом в Кыргызскую Республику.
18 сентября премьер-министр Азербайджанской Республики Али Асадов в рамках своего рабочего визита в город Бишкек принял участие во встрече глав правительств / вице-президентов государств – членов Организации тюркских государств (ОТГ) с Президентом Кыргызстана Садыром Жапаровым. Президент Кыргызстана приветствовал участников первой встречи глав правительств / вице-президентов государств – членов ОТГ. А.Асадов передал Президенту Кыргызстана Садыру Жапарову приветствия и наилучшие пожелания Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Премьер-министр также коснулся актуальных вопросов повестки азербайджано-кыргызских отношений стратегического партнерства.
18 сентября в городе Бишкек состоялась встреча глав правительств / вице-президента государств – членов Организации тюркских государств (ОТГ). Премьер-министр Азербайджанской Республики Али Асадов принял участие во встрече.
Выступая на мероприятии, А.Асадов подчеркнул значение объединения усилий тюркских государств в обеспечении стабильности, безопасности и процветания. Было отмечено, что взаимовыгодное сотрудничество открывает новые возможности для расширения торгово-экономических связей между государствами – членами ОТГ, укрепления их экономического потенциала и диверсификации транспортных коридоров. Подчеркивалось, что Азербайджан выстроил двусторонние отношения стратегического партнерства или союзничества со всеми странами – участницами Организации тюркских государств.
Выразив удовлетворение динамикой экономического сотрудничества, премьер-министр сообщил, что в январе–июле текущего года торговые связи Азербайджана с государствами ОТГ выросли более чем на 8%. Говоря о сотрудничестве в инвестиционной сфере, он подчеркнул, что объем инвестиций, вложенных Азербайджаном в государства – члены организации, приближается к 21 миллиарду долларов США. «Совместно с рядом наших партнеров из государств – членов ОТГ мы создали инвестиционные фонды, что позволяет стимулировать взаимные инвестиции в приоритетные сектора экономики», – отметил А.Асадов.
Было подчеркнуто, что сотрудничество между тюркскими государствами в сфере транспорта развивается по восходящей линии и вносит значительный вклад в укрепление региональных связей. «Значение Среднего коридора, проходящего через территорию тюркских государств и играющего стратегическую роль не только для нашего региона, но и для расширения глобальных торговых и транспортных связей, постоянно растет. Историческое значение в этом контексте имеют достигнутые недавно в Вашингтоне договоренности, касающиеся соединения основной территории Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой. Открытие Зангезурского коридора, наряду с предоставлением новых экономических и транзитных возможностей всем государствам региона, повысит его пропускную способность посредством интеграции в Средний коридор», – сказал премьер-министр.
На встрече обсуждались роль ОТГ в содействии процветанию, развитию и региональной интеграции, связи в таких приоритетных экономических сферах, как торговля, инвестиции, транспорт, энергетика и сельское хозяйство, а также расширение механизмов ОТГ для укрепления многоаспектного сотрудничества в рамках организации.
По итогам встречи была принята Совместная декларация глав правительств / вице-президента государств – членов Организации тюркских государств.