Mətbuat şərhi 18 sentyabr 2025
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov Bişkekdə Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərin Hökumət başçılarının/Vitse-prezidentinin görüşündə iştirak edib
Sentyabrın 18-də Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov Qırğız Respublikasına işgüzar səfərə edib.
Bişkek şəhərinin “Manas” Beynəlxalq Aeroportunda Ə.Əsədovu Qırğız Respublikası Nazirlər Kabineti sədrinin müavini, iki ölkə arasında iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın həmsədri Bakıt Torobayev, Qırğız Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Temirbek Erkinov və digər rəsmi şəxslər qarşıladılar.
Sentyabrın 18-də Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov Bişkek şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərin Baş nazirlərinin/Vitse-prezidentinin Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov ilə görüşündə iştirak edib.
Ə.Əsədov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını və ən xoş arzularını Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarova çatdırıb. Bununla yanaşı Baş nazir həmçinin Azərbaycan-Qırğızıstan strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin gündəliyində duran aktual məsələlərə toxunub.
Sentyabrın 18-də Bişkek şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərin Hökumət başçılarının/Vitse-prezidentinin görüşü keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov görüşdə iştirak edib. Tədbirdə çıxış edən Ə.Əsədov Türk dövlətlərinin səylərinin birləşdirilməsinin sabitlik, təhlükəsizlik və rifahın təmin olunması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın TDT-yə üzv ölkələr arasında ticarət-iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi, iqtisadi potensialın gücləndirilməsi və nəqliyyat dəhlizlərinin şaxələndirilməsi üçün yeni imkanlar açdığı diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv olan bütün ölkələrlə ikitərəfli müstəvidə strateji tərəfdaşlıq və ya müttəfiqlik münasibətləri qurub.
İqtisadi əməkdaşlığın dinamikasından məmnunluq ifadə edən Baş nazir cari ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycanın TDT dövlətləri ilə ticarət əlaqələrinin 8 faizdən çox artdığını diqqətə çatdırıb.
İnvestisiya sahəsində əməkdaşlıq barədə danışan Baş nazir Azərbaycan tərəfindən təşkilatın üzv ölkələrinə yatırılan sərmayələrin həcminin 21 milyard ABŞ dollarına yaxın olduğunu vurğulayıb.
“Üzv dövlətlərdən olan bir sıra tərəfdaşlarımızla biz birgə investisiya fondları yaratmışıq və bu, prioritet iqtisadi sektorlarına qarşılıqlı investisiyaların təşviqinə imkan verir”, - deyə Baş nazir bildirib.
Türk dövlətləri arasında nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın artan xətt üzrə inkişaf etdiyi və regional əlaqələrin möhkəmlənməsinə əhəmiyyətli töhfə verdiyi vurğulanıb.
“Türk dövlətlərinin ərazisindən keçən və təkcə regionumuz üçün deyil, həm də qlobal ticarət və nəqliyyat əlaqələrinin genişləndirilməsi baxımından strateji rol oynayan Orta Dəhlizin önəmi getdikcə artmaqdadır. Bu kontekstdə Azərbaycanın əsas ərazisinin Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirilməsinə dair bu yaxınlarda Vaşınqtonda əldə edilmiş razılaşmalar tarixi əhəmiyyət kəsb edir. Zəngəzur dəhlizinin açılması bütün region dövlətlərinə yeni iqtisadi və tranzit fürsətləri qazandırmaqla yanaşı, Orta Dəhlizə inteqrasiya olunmaqla, onun ötürücülük qabiliyyətini artıracaq”, - deyə Ə.Əsədov qeyd edib.
Görüşdə rifahın, inkişafın və regional inteqrasiyanın təşviqində TDT-nın rolu, həmçinin ticarət, investisiya, nəqliyyat, enerji və kənd təsərrüfatı kimi prioritet iqtisadi sahələrdə əlaqələr, təşkilat çərçivəsində çoxşaxəli əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün TDT mexanizmlərinin genişləndirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Görüşün nəticələrinə dair Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərin Hökumət başçılarının/Vitse-prezidentinin Birgə Bəyanatı qəbul edilib.

Press release 18 September 2025
Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali Asadov participated in the meeting of the Heads of Government/Vice President of the member states of the Organization of Turkic States in Bishkek
Ali Asadov, Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, has departed for a working visit to the Kyrgyz Republic.
As part of his working visit to Bishkek, Azerbaijan’s Prime Minister Ali Asadov attended the meeting of the Heads of Government/Vice Presidents of the Member States of the Organization of Turkic States with Sadyr Zhaparov, President of the Kyrgyz Republic.
President Zhaparov welcomed participants to the first meeting of the Heads of Government/Vice Presidents of the Member States of the Organization of Turkic States.
Prime Minister Asadov conveyed the greetings and best wishes of Azerbaijan’s President Ilham Aliyev to President Zhaparov. He also discussed key issues on the agenda of Azerbaijan–Kyrgyzstan relations within the framework of their strategic partnership.
The meeting of the Heads of Government/Vice Presidents of the Member States of the Organization of Turkic States (OTS) was held in Bishkek, Kyrgyz Republic, on September 18. Azerbaijan’s Prime Minister Ali Asadov attended the meeting.
Prime Minister Asadov emphasized the importance of the combined efforts of Turkic-speaking states in ensuring stability, security, and prosperity. He noted that mutually beneficial interaction provides new opportunities to enhance trade and economic ties among OTS member countries, foster economic growth, and diversify transport corridors. He highlighted that Azerbaijan has established strategic partnerships or alliances at the bilateral level with all OTS member countries.
Hailing the dynamics of economic collaboration, the Prime Minister noted that from January to July this year, Azerbaijan’s trade with OTS states increased by over 8 percent. He also highlighted investment cooperation, stating that Azerbaijan’s investments in OTS member states amount to nearly $21 billion, and that joint investment funds with several member countries have been established to promote mutual investments in priority sectors of the economy.
On transport cooperation, which continues to strengthen regional ties, Prime Minister Asadov stressed the importance of the Middle Corridor, which passes through the territory of Turkic states and plays a strategic role in expanding global trade and transport relations. He emphasized that the recent agreements reached in Washington on linking mainland Azerbaijan with the Nakhchivan Autonomous Republic are of historical significance. The opening of the Zangezur Corridor will not only create new economic and transit opportunities for all regional states but will also increase the corridor’s throughput capacity by integrating it into the Middle Corridor.
The meeting also discussed the OTS’s role in promoting prosperity, development, and integration within the Turkic world. Discussions included enhancing the use of OTS mechanisms and expanding cooperation in key economic sectors such as trade, investment, transport, energy, and agriculture, aiming for broader multilateral collaboration.
Following the meeting, a Joint Statement of the Heads of Government/Vice Presidents of OTS Member States was adopted.