Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 1990-cı il 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə əlaqədar BƏYANATI
Azərbaycan xalqının milli azadlıq ruhunun, müstəqillik arzusunun qarşısının alınması məqsədilə keçmiş SSRİ qoşunlarının 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə mülki əhaliyə qarşı amansızcasına törətdiyi qanlı hadisədən – 20 Yanvar faciəsindən 35 il ötür.
Ölkəmizə qarşı keçmiş SSRİ rəhbərliyinin qərəzli münasibətinə, tarixi torpaqlarımız olan indiki Ermənistanın ərazisindən azərbaycanlıların deportasiyasına və Azərbaycana qarşı Ermənistanın əsassız ərazi iddialarına etiraz edən xalqımızın iradəsini qırmaq üçün insanlıq əleyhinə törədilmiş bu ağır cinayət nəticəsində Bakıda və respublikamızın digər bir neçə rayon və şəhərlərində qadınlar, uşaqlar və qocalar da daxil olmaqla 150 nəfər dinc sakin öldürülmüş, 744 nəfər yaralanmış, 841 nəfər qanunsuz olaraq həbs edilmişdir.
Həmin gün azadlıq naminə meydanlara çıxan xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsi olmaqla yanaşı, silahsız insanların qorxmadan şərəf və ləyaqətlə azadlıq uğrunda mübarizə apardığı tarixi bir gündür. Günahsız insanlara qarşı vəhşicəsinə törədilmiş terror aktına baxmayaraq, Azərbaycan xalqı öz müstəqilliyinə qovuşmuşdur.
Xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyev təzyiqlərə və həyatına yarana biləcək təhlükəyə baxmayaraq, 1990-cı il 21 yanvar tarixində ailə üzvləri ilə birlikdə Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək mətbuat konfransı keçirmiş, sərt bəyanat verərək bu ağır cinayətin SSRİ rəhbərliyi tərəfindən törədildiyini dünya ictimaiyyətinə çatdırmışdır. Yalnız Ulu Öndər Heydər Əliyev yenidən ölkə rəhbərliyinə qayıtdıqdan sonra 1994-cü ildə 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verildi.
Beynəlxalq təşkilatların və dünya ictimaiyyətinin həmin dövrdə bu hadisənin törədilməsini qınamaması daha sonra ermənilər tərəfindən torpaqlarımızın işğal olunmasına və xalqımıza qarşı soyqırımı aktlarının törədilməsinə rəvac vermişdir. Ovaxtkı SSRİ rəhbərliyinin əmri ilə icra olunmuş insanlıq əleyhinə cinayət nəticəsində BMT-nin Nizamnaməsi, beynəlxalq hüququn ümumtanınmış normavə prinsipləri, o cümlədən keçmiş Sovet İttifaqının iştirakçısı olduğu beynəlxalq müqavilələrin tələbləri kobud şəkildə pozulmuş və insan hüquqları ciddi şəkildə tapdalanmışdır. Lakin təəssüflə qeyd etmək istərdik ki, beynəlxalq təşkilatlara və dünya ictimaiyyətinə dəfələrlə müraciətlər edilməsinə baxmayaraq, insanlıq əleyhinə törədilmiş bu cinayətə hələ də hüquqi qiymət verilməmiş, həmin qanlı cinayəti törətmiş şəxslər məsuliyyətdən kənarda qalmışlar.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq, beynəlxalq cinayətlərin ən ağır növlərindən biri olan insanlıq əleyhinə cinayət kimi 20 Yanvar hadisələrinin tövsif edilməsini və bu cinayətləri törətmiş hərbi qulluqçularla yanaşı, onların icrasına əmr verən şəxslərin də cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmasını təmin etmək üçün beynəlxalq təşkilatları və dünya ictimaiyyətini ədalətli mövqe nümayiş etdirməyə çağırıram.

Пресс-релиз 17 января 2025
ЗАЯВЛЕНИЕ Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Азербайджанской Республики в связи с 35-ой годовщиной трагедии 20 Января 1990-го года
Прошло 35 лет со дня трагедии 20 Января — кровавого инцидента, беспощадно учиненного войсками бывшего СССР против мирного населения в ночь с 19 на 20 января 1990 года с целью подавления духа национальной свободы азербайджанского народа и его стремления к независимости.
В результате тяжкого преступления против человечности, совершенного с целью сломить волю нашего народа, протестовавшего против предвзятого отношения руководства бывшего СССР к нашей стране, депортации азербайджанцев с территории нынешней Армении, являющейся нашей исторической землей, необоснованных территориальных претензий Армении к Азербайджану, в Баку и ряде других районов и городов нашей республики погибло 150 мирных жителей, включая женщин, детей и стариков, 744 человека получили, а 841 человек были незаконно арестованы.
Этот день — не только летопись героизма нашего народа, вышедшего на улицы ради свободы, но и исторический день, когда безоружные люди сражались за свободу с честью и достоинством. Несмотря на жестокий террористический акт, совершенный против невинных людей, азербайджанский народ восстановил свою независимость.
Невзирая на давление и возможную угрозу жизни, общенациональный лидер нашего народа Гейдар Алиев 21 января 1990 года вместе с членами своей семьи прибыл в постоянное представительство Азербайджана в Москве и провел пресс-конференцию, на которой сделал решительное заявление и информировал мировую общественность о том, что это тяжкое преступление было совершено руководством СССР. Лишь после возвращения великого лидера Гейдара Алиева к руководству страной в 1994 году событиям 20 января была дана политико-правовая оценка.
Неспособность международных организаций и мирового сообщества своевременно осудить этот инцидент еще больше привела к оккупации наших земель армянами и совершению актов геноцида против нашего народа. В результате преступления против человечности, совершенного по приказу тогдашнего руководства СССР, были грубы попраны права человека, нарушены Устав ООН, общепризнанные нормы и принципы международного права, в том числе требования международных договоров, участником которых являлся бывший Советский Союз.
Однако с сожалением хотим отметить, что, несмотря на неоднократные обращения к международным организациям и мировому сообществу, этому преступлению против человечности до сих пор не дана правовая оценка, а лица, совершившие это кровавое преступление, остались безнаказанными. Как Уполномоченный по правам человека (Омбудсмен) Азербайджанской Республики я призываю международные организации и мировое сообщество продемонстрировать справедливую позицию для обеспечения квалификации событий 20 января как преступления против человечности, как одного из самых тяжких видов международных преступлений, чтобы обеспечить привлечение к уголовной ответственности не только военнослужащих, совершивших эти преступления, но и тех, кто отдавал приказ.