Mətbuat şərhi 20 yanvar 2026
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 1990-cı il 20 Yanvar faciəsinin 36-cı ildönümü ilə əlaqədar BƏYANATI
1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə keçmiş SSRİ silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan xalqının milli iradəsinin və müstəqillik tələblərinin zorakılıq yolu ilə boğulması məqsədilə mülki əhaliyə qarşı həyata keçirilmiş hərbi müdaxilədən 36 il ötür.
İnsanlıq əleyhinə törədilmiş bu qanlı hadisə nəticəsində BMT-nin İnsan Hüquqları haqqında Ümumi Bəyannaməsinin, “Mülki və siyasi hüquqlar haqqında” Beynəlxalq Paktın, habelə insan hüquqlarına dair digər beynəlxalq hüquqi sənədlərin müddəaları kobud şəkildə pozulmuşdur. Kütləvi itkilərlə nəticələnən 20 Yanvar faciəsi öz mahiyyətinə və miqyasına görə XX əsrdə törədilmiş ən dəhşətli cinayətlərdəndir.
Həmin gecə Bakı şəhərində və respublikanın digər bölgələrində mülki və silahsız əhaliyə qarşı qeyri-mütənasib hərbi güc tətbiqi nəticəsində 150 nəfər dinc sakin qətlə yetirilmiş, 744 nəfər yaralanmış, nəticədə beynəlxalq hüquq normaları ilə bərabər, keçmiş SSRİ-nin və Azərbaycan SSR-in konstitusiyalarının müvafiq müddəaları da kobudcasına pozulmuş, öz torpaqlarının, milli mənliyinin müdafiəsinə qalxmış çoxmillətli xalqımıza vəhşicəsinə divan tutulmuşdu.
Dinc əhaliyə qarşı hərbi güc tətbiqi, xəbərdarlıq edilmədən və real təhlükə mövcud olmadan insanların həyat və sağlamlığına qəsd edilməsi beynəlxalq insan hüquqları hüququna görə yolverilməzdir və dövlətlərin fövqəladə vəziyyətlərdə belə riayət etməli olduqları mütləq hüquqların pozuntusu hesab olunur. Bu baxımdan, 20 Yanvar hadisələri beynəlxalq hüquq normalarının ciddi şəkildə pozulduğunu təsdiq edir.
O dövrdə ən ciddi bəyanatı xalqımızın Moskvada yaşayan Ulu Öndəri Heydər Əliyev Azərbaycan xalqı adından vermişdi. Təzyiqlərə və şəxsi təhlükəsizlik risklərinə baxmayaraq, 1990-cı il yanvarın 21-də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyində mətbuat qarşısında çıxış edərək dinc əhaliyə qarşı törədilmiş bu ağır cinayəti açıq şəkildə pisləməsi, onun birbaşa keçmiş SSRİ rəhbərliyinin məsuliyyəti olduğunu bəyan etməsi 20 Yanvar faciəsinə ilk siyasi və hüquqi qiymətin verilməsi baxımından mühüm tarixi əhəmiyyət kəsb etmişdir. Bununla yanaşı, beynəlxalq ictimaiyyət və aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən həmin dövrdə bu hadisələrə lazımi siyasi-hüquqi qiymətin verilməməsi beynəlxalq ədalət prinsiplərinin pozulması ilə nəticələnmiş, cəzasızlıq mühitinin formalaşmasına zəmin yaratmışdır. BMT-nin insan hüquqları mexanizmləri çərçivəsində kütləvi və ağır pozuntulara vaxtında və prinsipial reaksiya verilməməsi sonrakı mərhələlərdə regionda insan hüquqlarına qarşı törədilmiş digər ağır cinayətlər üçün əlverişli zəmin yaratmışdır.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq vurğulamaq istərdim ki, 20 Yanvar faciəsinin beynəlxalq hüquq normaları prizmasından obyektiv və hərtərəfli araşdırılması, bu hadisələrin insanlıq əleyhinə cinayət kimi tanınması, habelə yalnız icraçıların deyil, qərar qəbuletmə prosesində iştirak etmiş bütün məsul şəxslərin hüquqi cavabdehliyinin təmin edilməsi ədalətin bərpası baxımından zəruridir.
Bu istiqamətdə beynəlxalq təşkilatları, xüsusilə BMT-nin müvafiq mexanizmlərini prinsipial mövqe sərgiləməyə, 20 Yanvar hadisələrini törətmiş şəxslərin ədalət mühakiməsinə cəlb edilməsi, bu qanlı aksiyaya beynəlxalq hüquqi qiymət verilməsi məqsədilə birgə əməkdaşlığa dəvət edirəm.

ЗАЯВЛЕНИЕ Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Азербайджанской Республики в связи с 36-й годовщиной трагедии 20 января 1990 года
Прошло 36 лет со дня военной интервенции, осуществленной в ночь с 19 на 20 января 1990 года вооруженными силами бывшего СССР против мирного населения с целью насильственного подавления национальной воли азербайджанского народа и его стремления к независимости. Как следствие этого кровавого акта, совершенного против человечности, были грубо нарушены положения Всеобщей декларации прав человека ООН, Международного пакта о гражданских и политических правах и других международных правовых документов в области прав человека. Трагедия 20 января, повлекшая за собой огромные потери, по своей сущности и масштабам является одним из самых чудовищных преступлений XX века.
В ту ночь применение несоразмерной военной силы против безоружного гражданского населения в городе Баку и других районах республики привело к гибели 150 мирных жителей и ранению 744 человек. Вследствие этого, наряду с нормами международного права, были грубо нарушены соответствующие положения конституций бывшего СССР и Азербайджанской ССР, а наш многонациональный народ, вставший на защиту своих земель и национальной идентичности, подвергся актам зверского убийства.
Применение военной силы против гражданского населения, посягательство на жизнь и здоровье людей без предварительного предупреждения и при отсутствии какой-либо реальной угрозы запрещены международным правом в области прав человека и представляют собой нарушение неотъемлемых прав, которые должны быть обеспечены даже в условиях чрезвычайного положения. Именно поэтому события 20 января подтверждают факт грубого нарушения международно-правовых обязательств.
В то время наиболее значимое заявление от имени азербайджанского народа сделал Общенациональный лидер Гейдар Алиев, проживавший на тот период в Москве. Несмотря на оказываемое давление и угрозу личной безопасности, 21 января 1990 года Общенациональный лидер Гейдар Алиев выступил перед средствами массовой информации в постоянном представительстве Азербайджана в Москве, открыто и однозначно осудив тяжкое преступление, совершенное против мирного населения, заявив о прямой ответственности руководства бывшего СССР. Данное заявление имело важное историческое значение, поскольку содержало первую политическую и правовую оценку трагедии 20 января. Более того, неспособность международного сообщества и соответствующих международных организаций в тот период дать надлежащую политическую и правовую оценку этим событиям привела к подрыву принципов международного правосудия и формированию атмосферы безнаказанности. Отсутствие своевременного и принципиального ответа в рамках механизмов ООН по правам человека на эти массовые и тяжкие нарушения впоследствии создало благоприятную среду для совершения других серьезных преступлений против прав человека в регионе.
Как Уполномоченный по правам человека (Омбудсмен) Азербайджанской Республики я хотела бы подчеркнуть, что для восстановления справедливости необходимо проведение объективного и всестороннего расследования трагедии 20 января с точки зрения международного права, ее признание преступлением против человечности, а также обеспечение юридической ответственности не только непосредственных исполнителей, но и всех должностных лиц, причастных к этой трагедии.
В этой связи я призываю международные организации, в особенности соответствующие механизмы ООН, занять принципиальную позицию, скоординировать действия для привлечения к ответственности виновных в трагических событиях 20 января и дать международно-правовую оценку этому кровавому деянию.