Mətbuat şərhi 25 fevral 2026
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Xocalı soyqırımının ildönümü ilə əlaqədar Bəyanatı
26 fevral 1992-ci il tarixində Xocalı şəhərində 106-sı qadın, 63-ü uşaq və 70-i ahıl olmaqla, ümumilikdə 613 nəfər dinc və silahsız mülki əhalinin etnik mənsubiyyətinə görə məqsədli şəkildə, ağır işgəncələrə məruz qalaraq qətlə yetirilməsindən 34 il ötür.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin keçmiş SSRİ-nin 366-cı motoatıcı alayının bilavasitə iştirakı ilə Xocalı şəhərində məhz etnik azərbaycanlı olduqlarına görə mülki əhalinin amansızcasına qətlə yetirilməsi Ermənistan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilmiş sistemli və məqsədyönlü soyqırımı siyasətinin tərkib hissəsi olmuşdur.
Xocalı soyqırımı nəticəsində 8 ailə tamamilə məhv edilmiş, 130 uşaq bir valideynini, 25 uşaq isə hər iki valideynini itirmiş, habelə 68-i qadın, 26-sı uşaq olmaqla 1275 nəfər girov götürülmüş, ağır müharibə cinayətləri törədilmişdir.
Soyqırımı cinayətinin əlamətlərini özündə ehtiva edən bu ağır cinayət əməli bəşər tarixinin ən faciəvi səhifələrindən biri olmaqla, fundamental insan hüquq və azadlıqlarının kobud şəkildə pozulmasıdır. Əvvəlcədən planlaşdırılmış bu cinayətlər etnik azərbaycanlıları milli əlamətlərinə görə qətlə yetirmək, onları tarixən yaşadıqları torpaqlardan zorla didərgin salmaq, əhali arasında qorxu və vahimə yaratmaq məqsədi daşımışdır.
Xocalı soyqırımı törədilən zaman beynəlxalq insan hüquqları hüququ, beynəlxalq humanitar hüquq normaları, o cümlədən “Mülki və siyasi hüquqlar haqqında”, “İqtisadi, sosial və mədəni hüquqlar haqqında” beynəlxalq paktların, “İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında”, “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə”, “Uşaq hüquqları haqqında”, “Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında”, həmçinin “Müharibə qurbanlarının müdafiəsi haqqında” Cenevrə konvensiyalarının müddəaları, xüsusilə insanların yaşamaq, şəxsi toxunulmazlıq, mülkiyyət, işgəncəyə məruz qalmamaq və digər fundamental hüquqları kobud şəkildə pozulmuşdur.
Xocalı soyqırımına ilk siyasi-hüquqi qiymət Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi tərəfindən verilmiş və 26 fevral tarixi Xocalı Soyqırımı Günü kimi elan olunmuşdur.
Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyəti tərəfindən tanınması, bu cinayət əməlinə hüquqi və siyasi qiymətin verilməsi məqsədilə davamlı olaraq həyata keçirilən “Xocalıya ədalət” kampaniyası bu soyqırımı hadisəsi ilə bağlı beynəlxalq səviyyədə məlumatlılığın artırılması və ədalətin bərqərar olunması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Vətən müharibəsindən və lokal xarakterli antiterror əməliyyatından sonra işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə, o cümlədən Xocalı şəhərində yenidənqurma işləri sürətlə aparılır, sakinlər öz doğma torpaqlarına qayıdırlar. Həmin ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işləri zamanı kütləvi məzarlıqlar aşkar edilmiş, işgəncələrə məruz qalaraq qətlə yetirilmiş insanların qalıqları tapılaraq identifikasiya edilmiş və dəfn olunmuşdur. Bu faktlar Xocalı soyqırımının və törədilmiş ağır müharibə cinayətlərinin danılmaz və təkzibedilməz sübutlarıdır.
Xocalı soyqırımında və xalqımıza qarşı törədilən cinayətlərdə iştirak edən bir sıra şəxslər lokal xarakterli antiterror əməliyyatından sonra həyata keçirilən tədbirlər zamanı tutulmuş və artıq onlar beynəlxalq hüquq normaları nəzərə alınmaqla Azərbaycan Respublikasının milli qanunvericiliyi çərçivəsində mühakimə olunurlar.
Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad edir, beynəlxalq təşkilatları və dünya ictimaiyyətini XX əsrin ən qanlı qətliamlarından biri sayılan bu soyqırımı cinayətinə hüquqi qiymət verilməsi, dəhşətli cinayət əməlinin törədilməsində təqsirkar şəxslərin hamısının ədalət mühakiməsinə cəlb edilməsi istiqamətində qətiyyətli addımlar atmağa dəvət edirəm.

ЗАЯВЛЕНИЕ Уполномоченного по Правам Человека (Омбудсмена) Азербайджанской Республики в связи с годовщиной Ходжалинского геноцида
Прошло 34 года со дня трагических событий, произошедших 26 февраля 1992 года в городе Ходжалы, в результате которых 613 мирных и безоружных жителей, в том числе 106 женщин, 63 ребенка и 70 пожилых людей, были преднамеренно убиты и подвергнуты пыткам и иным формам жестокого обращения по этническому признаку.
Беспощадное убийство мирных жителей в городе Ходжалы, совершенное армянскими вооруженными формированиями при непосредственном участии 366-го мотострелкового полка бывшего СССР исключительно по причине того, что они являются этническими азербайджанцами, было частью систематической и целенаправленной политики геноцида, проводимой Арменией против азербайджанцев.
В результате Ходжалинского геноцида были полностью уничтожены 8 семей; 130 детей потеряли одного из родителей; 25 детей — обоих родителей; 1275 человек, включая 68 женщин и 26 детей, были взяты в заложники; были совершены тяжкие военные преступления.
Это тяжкое преступление, содержащее в себе признаки геноцида, является одной из самых трагических страниц в истории человечества и грубым нарушением основополагающих прав и свобод человека. Данные заранее спланированные преступления были направлены на уничтожение этнических азербайджанцев по причине их национальной принадлежности, их насильственное изгнание с земель исторического проживания и создание атмосферы страха и паники среди населения.
В ходе Ходжалинского геноцида были грубо нарушены нормы международного права в области прав человека и международного гуманитарного права, в том числе положения международных пактов “О гражданских и политических правах, “Об экономических, социальных и культурных правах”, а также положения международных конвенций “О ликвидации всех форм расовой дискриминации”, “Против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания”, “О правах ребенка”, “О предупреждении преступления геноцида и наказании за него”, а также Женевских конвенций “О защите жертв войны”, а именно: право на жизнь, личную неприкосновенность, собственность, право не подвергаться пыткам и другие фундаментальные права человека.
По инициативе Общенационального лидера Гейдара Алиева Милли Меджлис Азербайджанской Республики дал первую политико-правовую оценку Ходжалинскому геноциду и 26 февраля был объявлен «Днем Ходжалинского геноцида».
Кампания «Справедливость к Ходжалы», организованная Фондом Гейдара Алиева, имеет важное значение в деле повышения международной осведомленности и восстановления справедливости и направлена на признание Ходжалинского геноцида мировым сообществом и предоставление правовой и политической оценки данному преступлению.
На территориях, освобожденных от оккупации после Отечественной войны и локальной антитеррористической операции, в том числе в городе Ходжалы, в настоящее время высокими темпами ведутся масштабные строительно-восстановительные работы и жители возвращаются в родные края. В ходе строительно-воcстановительных работ, проводившихся в этих районах, были обнаружены массовые захоронения, а также найдены, опознаны и преданы земле останки людей, подвергшихся пыткам и убитых. Эти факты являются неоспоримым и неопровержимым доказательством геноцида в Ходжалы и совершенных там тяжких военных преступлений.
В ходе мер, принятых после локальной антитеррористической операции, был арестован ряд лиц, причастных к Ходжалинскому геноциду и преступлениям, совершенным против азербайджанского народа, и в настоящее время они привлекаются к судебной ответственности в соответствии с национальным законодательством Азербайджанской Республики с учетом норм международного права.
С глубоким уважением чтя память жертв Ходжалинского геноцида, призываю международные организации и мировое сообщество предпринять решительные шаги для предоставления правовой оценки данному акту геноцида, который считается одним из самых кровавых массовых убийств XX века, и привлечения к ответственности всех виновных в совершении данного чудовищного преступления.