Azərbaycan və Qırğızıstan prezidentləri Ağdamın Xıdırlı kənd tam orta məktəbinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər
Aprelin 25-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov Ağdam rayonunun Xıdırlı kənd tam orta məktəbinin birgə təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Qırğızıstan Prezidenti Sadır Japarov Xıdırlı kənd tam orta məktəbinin təməlini qoydular.
Xıdırlı kənd tam orta məktəbinin inşası üçün 2,7 hektar ərazi ayrılıb. İki yerüstü və bir yeraltı mərtəbədən ibarət olacaq binada 22 kabinet yaradılacaq. Məktəbdə, həmçinin idman və akt zalları, 2 əmək kabineti, kitabxana, fizika, kimya və biologiya laboratoriyaları, 2 informatika kabineti, ilkin hərbi hazırlıq kabineti istifadəyə veriləcək. Məktəbin ərazisində idman meydançası, köşk, kiçik skamyalar, qazanxana yaradılacaq. Tikinti işlərinin 2024-cü ilin sonunadək başa çatdırılması planlaşdırılır.
Qırğızıstan Prezidentinin təşəbbüsü ilə Qırğızıstan dövləti adından Ağdamın Xıdırlı kəndində tam orta məktəb binasının inşası iki ölkə arasında sarsılmaz qardaşlıq münasibətlərinin göstəricisidir.

Президенты Азербайджана и Кыргызстана приняли участие в церемонии закладки фундамента полной средней школы села Хыдырлы Агдамского района
25 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров приняли участие в церемонии совместной закладки фундамента полной средней школы села Хыдырлы Агдамского района.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и Президент Кыргызстана Садыр Жапаров заложили фундамент полной средней школы села Хыдырлы.
Было отмечено, что под строительство полной средней школы села Хыдырлы выделена территория площадью 2,7 гектара. В здании, которое будет состоять из двух надземных и подземного этажей, будет создано 22 кабинета. В школе также будут спортивный и актовый залы, 2 кабинета труда, библиотека, физическая, химическая и биологическая лаборатории, 2 кабинета информатики, кабинет начальной военной подготовки. На территории школы будут созданы спортивная площадка, киоск, установлены скамейки, построена котельная. Строительные работы планируется завершить к концу 2024 года.
Строительство здания полной средней школы в селе Хыдырлы Агдамского района является показателем нерушимых братских отношений между двумя странами.