Mətbuat şərhi 02 iyun 2025
Kırğız Respublikasının ərazisində olan əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqi statusunun tənzimlənməsinə dair
Kırğız Respublikası Prezidentinin 22 may 2025-ci il tarixli, № UP-164 saylı "Kırğız Respublikasının ərazisində olan əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqi statusunun tənzimlənməsi tədbirləri haqqında" Fərmanına əsasən, Səfirlik şərəf duyaraq bildirir ki:
Kırğız Respublikasının miqrasiya qanunvericiliyini pozmaqla ölkə ərazisində olan əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə 2025-ci il 10 iyun tarixinədək öz hüquqi statuslarını leqallaşdırmaq imkanı verilir.
Yuxarıda qeyd olunan Fərmana əsasən, aşağıdakı hallarda olan əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər:
• vizanın və ya yaşayış icazəsinin müddəti başa çatmışdırsa;
• yaşayış icazəsi ləğv edilmişdirsə;
• ölkədə qalma hüququnu təsdiq edən sənədlər (qeydiyyat, əmək fəaliyyəti icazəsi) yoxdursa;
• müddəti bitmiş sənədlərdən istifadə edirsə;
• qanuni qalma müddəti başa çatdıqdan sonra ölkədən çıxmaqdan yayınırsa;
• ölkəyə daxil olarkən bəyan edilən məqsədə uyğun olmayan məqsədlə qalırsa;
• Kırğız Respublikasının ərazisindən tranzit keçid qaydalarını pozursa —
bu hallarda öz təşəbbüsü ilə leqallaşma etdiyi təqdirdə, Kırğız Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmuş məsuliyyətdən azad olunur.
Kırğız Respublikasının ərazisində qalma hüququnun leqallaşdırılması üçün aşağıdakı sənədlər təqdim olunmalıdır:
1. Səyahət sənədi (pasport);
2. Qalma hüququ verən icazə sənədi (əgər varsa);
3. Daxili işlər orqanlarından leqallaşmanı məhdudlaşdıran hallar olmadığını təsdiq edən məktub;
4. Kırğız Respublikasında qalma hüququnun rəsmiləşdirilməsi qaydasını tənzimləyən normativ hüquqi aktlarda nəzərdə tutulmuş digər sənədlər.

О мерах по урегулированию правового положения иностранных граждан и лиц без гражданства, пребывающих на территории Кыргызской Республики
В соответствии с Указом Президента Кыргызской Республики от 22 мая 2025 года № УП-164 «О мерах по урегулированию правового положения иностранных граждан и лиц без гражданства, пребывающих на территории Кыргызской Республики», Посольство имеет честь сообщить, что:
иностранным гражданам и лицам без гражданства, находящимся на территории Кыргызской Республики с нарушением миграционного законодательства, предоставляется возможность до 10 июня 2025 года легализовать своё правовое положение.
Согласно вышеуказанному Указу, иностранный гражданин или лицо без гражданства, у которого:
-
истёк срок действия визы или вида на жительство;
вид на жительство был аннулирован;
отсутствуют документы, подтверждающие право на пребывание (регистрация, разрешение на трудовую деятельность);
использует документы с истёкшим сроком действия;
уклоняется от выезда из страны после окончания срока законного пребывания;
пребывает с целью, не соответствующей заявленной при въезде;
нарушает правила транзитного проезда через территорию Кыргызской Республики —
в случае добровольной легализации освобождается от ответственности, предусмотренной законодательством Кыргызской Республики.
Для легализации пребывания на территории Кыргызской Республики необходимо предоставить следующие документы:
Проездной документ (паспорт);
Разрешительный документ, предоставляющий право на пребывание (при наличии);
Письмо от органов внутренних дел об отсутствии препятствующих легализации материалов;
Иные документы, предусмотренные нормативными правовыми актами, регулирующими порядок оформления права на пребывание в Кыргызской Республике.