Mətbuat şərhi 25 fevral 2025
Ermənistanın uzun illər azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdiyi etnik təmizləmə, nifrət və soyqırımı siyasəti nəticəsində törədilmiş, bəşər tarixinə ən qanlı səhifələrdən biri kimi həkk olunmuş Xocalı soyqırımından 33 il ötür.
1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri keçmiş sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının dəstəyi ilə Xocalı şəhərini işğal etməklə, dinc əhaliyə qarşı soyqırımı cinayəti törətmişdir.
Təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün bəşəriyyətə qarşı törədilmiş bu soyqırım cinayəti nəticəsində 613 Xocalı sakini, o cümlədən 63 uşaq, 106 qadın və 70 ahıl şəxs amansızlıqla qətlə yetirilmiş, şəhərin 5379 nəfər sakini zorakılıqla qovulmuşdur. Eyni zamanda, həmin vaxt girov götürülmüş 1275 sakindən 150 nəfərin, o cümlədən 68 qadının və 26 uşağın taleyi hələ də naməlum olaraq qalmaqdadır.
Xocalı soyqırımı törədilən zaman “Müharibə qurbanlarının müdafiəsi haqqında” Cenevrə konvensiyalarının, həmçinin “Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında”, “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə”, “İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında”, “Uşaq hüquqları haqqında” konvensiyaların, “Mülki və siyasi hüquqlar haqqında”, “İqtisadi, sosial və mədəni hüquqlar haqqında” beynəlxalq paktların müddəaları, xüsusilə insanların yaşamaq, şəxsi toxunulmazlıq, mülkiyyət, işgəncəyə məruz qalmamaq və digər fundamental hüquqları kobud şəkildə pozulmuşdur.
Xocalı soyqırımına ilk siyasi-hüquqi qiymət Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi tərəfindən verilmiş və 26 fevral tarixi Xocalı Soyqırımı Günü kimi elan olunmuşdur.
Xocalı soyqırımı ilə bağlı beynəlxalq səviyyədə məlumatlılığın artırılmasına, bu faciənin dünya ictimaiyyəti tərəfindən tanınması və qətliama siyasi-hüquqi qiymətin verilməsinə yönəlmiş “Xocalıya ədalət” kampaniyası Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə dünyanın bir çox ölkəsində davamlı olaraq həyata keçirilir. Kampaniya nəticəsində 18 dövlətin qanunvericilik orqanı, ABŞ-nin 24 ştatı, eləcə də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Türk Dövlətləri Təşkilatı tərəfindən bu qəddar qətliam pislənilmiş, soyqırımı kimi qiymətləndirilmiş, bununla bağlı müvafiq qərar və qətnamələr qəbul edilmişdir.
İkinci Qarabağ müharibəsindən və 2023-cü ildə həyata keçirilmiş lokal xarakterli antiterror əməliyyatından sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan tikinti-quruculuq, axtarış-qazıntı işləri zamanı həmin ərazilərdə, o cümlədən Xocalı rayonunun Əsgəran qalası yaxınlığında aşkar olunmuş kütləvi məzarlıqlar torpaqlarımızın işğalı, habelə Xocalı soyqırımı zamanı azərbaycanlıların Ermənistan hərbçiləri tərəfindən amansızlıqla qətlə yetirildiyini bir daha əsaslı şəkildə sübut edir.
Qeyd etmək istərdim ki, tərəfimizdən dəfələrlə müraciət olunmasına baxmayaraq, Ermənistan Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı itkin düşmüş dörd minə yaxın azərbaycanlının taleyinin müəyyənləşdirilməsi istiqamətində hər hansı ciddi tədbir görməkdən, habelə işgəncələrə məruz qoyulmaqla qətlə yetirilmiş soydaşlarımızın basdırıldığı kütləvi məzarlıqlar barədə dəqiq məlumatları verməkdən boyun qaçırır.
Ermənistanın sabiq prezidenti Serj Sarkisyanın vaxtilə Xocalı soyqırımı ilə bağlı verdiyi açıqlamaları, habelə beynəlxalq terrorçu Monte Melkonyanın qardaşı Markar Melkonyanın “Mənim qardaşımın yolu: Bir amerikalının Ermənistana taleyüklü səyahəti” kitabında erməni hərbçiləri tərəfindən törədilmiş amansız cinayətlər barədə qeydləri bu qətliamın Azərbaycan xalqına qarşı etnik zəmində nifrət siyasətinin nəticəsi olaraq məqsədli şəkildə həyata keçirildiyini bir daha nümayiş etdirir. Eləcə də erməni yazıçı Zori Balayanın “Ruhumuzun dirçəlişi” adlı kitabında Xocalıda baş vermiş hadisələrin, türklərə qarşı amansızlıqla törədilmiş cinayətlərin qəhrəmanlıq kimi təsvir edilməsi Ermənistanda mövcud ideologiyanın başqa millətlərə qarşı nifrət zəminində formalaşdığını bir daha göstərmiş olur.
Eyni zamanda, sülh və insanlıq əleyhinə, müharibə və digər ağır cinayətlərdə təqsirləndirilən erməniəsilli şəxslər öz ifadələrində 1992-ci ilin fevral ayında Xocalı cinayətlərində iştiraklarını etiraf edirlər. Eləcə də mülki əhaliyə qarşı ağır cinayət əməllərinin törədildiyi və onların kütləvi şəkildə basdırıldıqları yerlər əyani şəkildə göstərilmişdir. Bütün bunlar Ermənistan tərəfindən dinc əhaliyə qarşı amansız soyqırımı cinayətlərinin törədildiyini bir daha sübut edir.
Beynəlxalq təşkilatlar, dünya dövlətləri bu soyqırımı cinayətinə biganə qalmamalı, Xocalı soyqırımına hüquqi qiymət verməli, həmin cinayəti törədən şəxslərin öz layiqli cəzalarını alması üçün səylərini artırmalıdırlar.

Пресс-релиз 25 февраля 2025
Минует 33 года со дня Ходжалинского геноцида, совершенного Арменией в ходе многолетней политики этнической чистки, ненависти и геноцида против азербайджанского народа и ставшего одной из самых кровавых страниц в истории человечества.
В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года армянские вооруженные формирования при поддержке 366-го мотострелкового полка бывшей советской армии оккупировали город Ходжалы, учинив преступление геноцида против мирного населения.
В результате геноцида, совершенного не только против азербайджанского народа, но и против всего человечества, были с особой жестокостью убиты 613 жителей Ходжалы, в том числе 63 ребенка, 106 женщин и 70 стариков, а 5379 жителей города подверглись насильственному изгнанию. В ночь трагедии 1275 мирных жителей были взяты в плен, о судьбе 150 человек, среди которых 68 женщин и 26 детей, до сих пор ничего не известно.
Вследствие геноцида были грубо нарушены положения ряда международных документов, в том числе Женевских конвенций о защите жертв войны, Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, Конвенции о правах ребенка, Международного пакта о гражданских и политических правах, Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах и основные права человека, в частности право на жизнь, личную неприкосновенность, имущество, свободу от пыток и ряд других фундаментальных прав.
По инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева Милли Меджлис (парламент) Азербайджанской Республики в 1994 году дал первую политико-правовую оценку Ходжалинскому геноциду, было принято постановление об объявлении 26 февраля Днем Ходжалинского геноцида.
Ежегодно во многих странах мира под эгидой Фонда Гейдара Алиева проводится кампания «Справедливость для Ходжалы!», цель которой - информировать международную общественность о Ходжалинском геноциде,
добиться дачи этой трагедии политико-правовой оценки на международной арене. Как результат этой кампании национальные законодательные органы 18 государств, 24 штатов США, а также Организация исламского сотрудничества и Организация тюркских государств приняли резолюции и постановления, осуждающие резню мирного населения в Ходжалы и расценивающие ее как геноцид и преступный акт против человечества.
Массовые захоронения, обнаруженные в ходе проводимых широкомасштабных строительно-восстановительных, поисковых работ на территориях, освобожденных от оккупации после Второй Карабахской войны и антитеррористической операции локального характера 2023 года, в том числе и близ крепости Аскеран в Ходжалинском районе, в очередной раз доказывают, что азербайджанцы были беспощадно убиты армянскими солдатами в период оккупации наших земель и во время Ходжалинского геноцида.
Хочу также подчеркнуть, что, несмотря на наши неоднократные призывы, Армения отказывается предпринимать какие-либо решительные меры для выяснения судеб почти четырех тысяч азербайджанцев, пропавших без вести во время Первой Карабахской войны, а также уклоняется от предоставления точной информации о местах массовых захоронений наших соотечественников, подвергшихся пыткам и убийствам.
Заявления бывшего президента Армении Сержа Саргсяна относительно Ходжалинского геноцида, а также заметки Маркара Мелконяна, брата международного террориста Монте Мелконяна, в его книге «Дорога моего брата: роковое путешествие американца в Армению» о зверских преступлениях, совершенных армянскими солдатами, в очередной раз свидетельствуют, что кровавая резня имела запланированное нацеливание и исходила из проводимой в Армении политики этнической ненависти в отношении азербайджанцев. Аналогично описание событий, произошедших в Ходжалы, и зверских преступлений, совершенных против турок, как героических, в книге армянского писателя Зория Балаяна «Возрождение нашей души» еще раз подтверждает, что нынешняя идеология в Армении сформирована на ненависти к другим народам.
В то же время лица армянского происхождения, обвиняемые в преступлениях против мира и человечности, военных и других тяжких преступлениях, в своих показаниях признались в участии в резне в городе Ходжалы в феврале 1992 года. Также были наглядно указаны места совершения тяжких преступлений против мирного населения и их массовые захоронения.
Все это еще раз доказывает, что Армения совершила чудовищный геноцид против мирного населения Азербайджана.
Мировое сообщество и международные организации не должны оставаться равнодушными к данному преступлению геноцида, консолидацией общих усилий Ходжалинский геноцид должен получить справедливую правовую оценку, а лица, учинившие эту страшную трагедию, должны понести заслуженное наказание.