Mətbuat şərhi 07 dekabr 2025
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dekabrın 7-də Qırğız Respublikasının Nazirlər Kabineti sədrinin müavini Bakıt Torobayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Prezident İlham Əliyev Bakıda Azərbaycan Respublikası ilə Qırğız Respublikası arasında iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın iclasının keçiriləcəyini və onun gündəliyinin zəngin olduğunu deyərək, bunu ölkələrimiz arasında sıx qarşılıqlı fəaliyyətin göstəricisi kimi qiymətləndirdi.
Son illərdə ikitərəfli münasibətlərimizin sürətlə inkişaf etdiyini vurğulayan dövlətimizin başçısı bu məsələdə yüksəksəviyyəli qarşılıqlı səfərlərin roluna toxundu.
Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun bərpasına Qırğızıstan tərəfindən göstərilən dəstəyi vurğulayan Prezident İlham Əliyev Ağdam rayonunda Ayköl Manas adına Xıdırlı kənd tam orta məktəbinin binasının inşasına görə Prezident Sadır Japarova və qırğız xalqına bir daha təşəkkür etdi.
Azərbaycan Prezidenti Qırğızıstanın dövlət başçısı tərəfindən hədiyyə olaraq 200 yakın işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə göndərilməsini də dostluq münasibətimizin təzahürü olduğunu dedi.
Dövlətimizin başçısı Bakıda görkəmli qırğız yazıçısı Çingiz Aytmatovun abidəsinin, Bişkekdə Qırğızıstan-Azərbaycan Dostluq Parkının və Heydər Əliyev adına 20 saylı Məktəb-Gimnaziya təhsil-tərbiyə kompleksinin açılışlarını məmnunluqla xatırladı.
İnvestisiya layihələrinə toxunan Prezident İlham Əliyev Azərbaycanla Qırğızıstan arasında İssık-Kul gölünün sahilində mehmanxananın tikintisi üzrə imzalanmış sazişi də vurğuladı.
Siyasi qarşılıqlı fəaliyyətin gündəliyinin çox geniş olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev hər iki dövlət başçısının qərarı ilə yaradılan Azərbaycan-Qırğızıstan Birgə İnvestisiya Fondu tərəfindən artıq ilk layihələrin maliyyələşdirilməsinə başlanıldığını, bir neçə layihənin isə maliyyələşmə mərhələsində olduğunu qeyd etdi. Dövlətimizin başçısı vurğuladı ki, Fondun kapitalının formalaşması üçün ölkəmiz maliyyə vəsaiti ayırıb və layihələrin sayının artacağı təqdirdə Azərbaycan tərəfindən əlavə vəsait ayrılacaq.
Prezident İlham Əliyev Qırğızıstanın Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əməkdaşlıq formatına qoşulmasına dəstək verən ilk dövlətlərdən biri olduğunu deyərək, bunun əlaqələrimizin qardaşlıq xarakteri daşımasının təcəssümü olduğunu vurğuladı.
Ölkəmizin Mərkəzi Asiya Dövlət Başçılarının Məşvərət Görüşünün tamhüquqlu iştirakçısı olduğunu qeyd edən dövlətimizin başçısı buna görə Qırğızıstana və digər ölkələrə minnətdarlığını bildirərək vurğuladı ki, bu, Mərkəzi Asiya ölkələri ilə Cənubi Qafqaz regionunu daha sıx bağlayacaq, hər iki istiqamətdə fasiləsiz və sabit yükdaşımanın təmin edilməsində, xalqlarımız arasında qardaşlıq əlaqələrinin daha da möhkəmlənməsində öz rolunu oynayacaq.
Qəbula görə nümayəndə heyətinin adından minnətdarlıq edən Bakıt Torobayev, ilk növbədə, Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarovun salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Sadır Japarova çatdırmağı xahiş etdi.
Qonaq qeyd etdi ki, ümumi tarixi köklərə, əsrlər boyu mövcud olan dostluğa əsaslanan ikitərəfli əlaqələrimiz Azərbaycan və Qırğızıstan prezidentlərinin siyasi iradəsi nəticəsində strateji tərəfdaşlığın ən yüksək səviyyəsinə qalxıb.
Qırğız Respublikasının Nazirlər Kabineti sədrinin müavini Bakı ilə Bişkek arasında birbaşa hava əlaqəsinin olmasının önəminə toxunaraq, gələcəkdə bu istiqamətdə reyslərin sayının artırılmasının əhəmiyyətini vurğuladı.
Bakıt Torobayev Qırğızıstanda Azərbaycan Prezidentinin səfərini səbirsizliklə gözlədiklərini dedi.
Söhbət zamanı energetika, nəqliyyat, qarşılıqlı investisiya qoyuluşu, humanitar, təhsil, kənd təsərrüfatı və qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələrdə əməkdaşlığın perspektivləri ilə bağlı məsələlər müzakirə olundu.

Press release 07 December 2025
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received a delegation led by Bakyt Torobaev, Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of the Kyrgyz Republic, on December 7.
President Ilham Aliyev noted that Baku will host a meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Economic and Humanitarian Cooperation between Azerbaijan and Kyrgyzstan, describing its rich agenda as a sign of close mutual engagement between the two countries.
Emphasizing that bilateral relations have been developing rapidly in recent years, the head of state highlighted the role of high-level reciprocal visits in strengthening cooperation.
Pointing out Kyrgyzstan’s support for the restoration of Garabagh and East Zangezur, President Ilham Aliyev once again expressed gratitude to President Sadyr Zhaparov and the Kyrgyz people for the construction of the Khidirli village secondary school named after Aykol Manas in the Aghdam district.
The head of state described the sending of 200 yaks to Azerbaijan’s liberated territories as a gift from the President of Kyrgyzstan as a manifestation of the friendly relations.
President Ilham Aliyev fondly recalled the opening of a monument to the outstanding Kyrgyz writer Chingiz Aitmatov in Baku, as well as the Kyrgyzstan-Azerbaijan Friendship Park and the School-Gymnasium Complex No. 20 named after Heydar Aliyev in Bishkek.
Touching on investment projects, the President highlighted the agreement signed between Azerbaijan and Kyrgyzstan for the construction of a hotel on the shores of Issyk-Kul Lake.
Stating that the political interaction agenda is broad, President Ilham Aliyev noted that the Azerbaijan-Kyrgyzstan Joint Investment Fund, established by the decision of the two heads of state, has already begun financing initial projects, with several others in the financing stage. President Ilham Aliyev emphasized that Azerbaijan has allocated funds for the Fund’s capital and that additional contributions will be made if the number of projects increases.
President Ilham Aliyev noted that Kyrgyzstan was among the first countries to support Azerbaijan’s participation in the Central Asia cooperation format, describing this as an embodiment of the fraternal nature of bilateral relations.
The head of state also emphasized that Azerbaijan is a full-fledged participant in the Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia, expressing gratitude to Kyrgyzstan and other countries for this, and stressed that the initiative will strengthen ties between Central Asia and the South Caucasus, ensure uninterrupted and stable cargo transportation in both directions, and further reinforce fraternal ties between peoples.
On behalf of the delegation, Bakyt Torobaev expressed gratitude for the reception and conveyed the greetings of President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov to the head of state.
President Ilham Aliyev expressed gratitude for the greetings and asked that his own greetings be conveyed to Sadyr Zhaparov.
The Deputy Chairman noted that bilateral relations, based on shared historical roots and centuries-old friendship, have reached the highest level of strategic partnership thanks to the political will of the Presidents of Azerbaijan and Kyrgyzstan.
He highlighted the importance of direct air links between Baku and Bishkek, emphasizing the significance of increasing the number of flights in the future.
Bakyt Torobaev added that they eagerly anticipate the visit of President Ilham Aliyev to Kyrgyzstan.
The meeting also covered prospects for cooperation in energy, transport, mutual investments, humanitarian affairs, education, agriculture, and other areas of mutual interest.