Mətbuat şərhi 25 aprel 2025
Qırğız Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin yanğınsöndürmə bölməsinə Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyindən on ədəd yanğınsöndürən maşını verilib.
Təqdimetmə mərasimində QR fövqəladə hallar naziri, general-mayor Boobek Ajikeev, Azərbaycanın Qırğızıstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Lətif Qəndilov və səfirliyin əməkdaşları iştirak ediblər.
Boobek Ajikeev qeyd etdi ki, bu gün bizim üçün çox vacib gündür. Azərbaycan Respublikası tərəfindən bizə on ədəd yanğınsöndürən maşın verilib və onlar yaxın vaxtlarda döyüş növbəsində olacaq. Bu, çox vaxtında edilən hədiyyədir.  yanğınsöndürənlərin və xilasedicilərin əməyini qiymətləndirmək çətindir, çünki onlar vətəndaşların müdafiəsində ön cəbhədə dayanır, çətin vəziyyətə düşənlərə yardım etmək üçün həyatlarını təhlükəyə atırlar.
Bununla yanaşı nazir bildirdi ki, bu, Azərbaycanlı dostların ilk xeyriyyə aksiyası deyil. 2015-ci ildə Azərbaycan hökuməti Qırğızıstan yanğınsöndürənlərinə beş yanğınsöndürən maşın bağışlamışdı. Bu gün isə prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə FHN daha on maşın təqdim edir.
Səfir Lətif Qəndilov öz növbəsində bildirdi ki,  biz qardaş xalqlarıq. Hər zaman birlikdə olmuşuq və olacağıq. Bu gün maşınların təhvil verilməsi bir daha bunu təsdiqləyir. Ümid edirəm ki, bu texnika yanğınlarla mübarizədə, fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılmasında səmərəli xidmət edəcək.

Пресс-релиз 25 апреля 2025
Пожарному подразделению Министерства по чрезвычайным ситуациям Кыргызской Республики передано десять пожарных машин от Министерства по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики.
В церемонии передачи приняли участие министр по чрезвычайным ситуациям КР, генерал-майор Бообек Ажикеев, Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджана в Кыргызстане Латиф Гандилов, а также сотрудники посольства.
Бообек Ажикеев отметил, что сегодняшний день является очень важным для них. Азербайджанская Республика передала им десять пожарных машин, которые в ближайшее время встанут на боевое дежурство. Это очень своевременный подарок. Оценить труд пожарных и спасателей трудно, ведь они находятся на переднем крае защиты граждан, рискуют своей жизнью, чтобы прийти на помощь попавшим в беду.
Министр также отметил, что это не первая благотворительная акция со стороны азербайджанских друзей. В 2015 году правительство Азербайджана уже подарило кыргызским пожарным пять пожарных машин. Сегодня же, по поручению президента Ильхама Алиева, МЧС Азербайджана передаёт ещё десять машин.
Посол Латиф Гандилов, в свою очередь, заявил, что народы наших стран — братские. Мы всегда были вместе и всегда будем вместе. Сегодняшняя передача машин — ещё одно подтверждение этому. Он выразил надежду, что эта техника будет эффективно служить в борьбе с пожарами, предупреждении и ликвидации чрезвычайных ситуаций.