Mətbuat şərhi 04 fevral 2026
Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov Azərbaycan və Ermənistan rəhbərlərini Şeyx Zayed adına “İnsan Qardaşlığı” mükafatının verilməsi münasibətilə təbrik edib
Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov 2026-cı il üçün Şeyx Zayed adına Beynəlxalq “İnsan Qardaşlığı” mükafatının laureatı adına layiq görülmələri münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə və Ermənistan Respublikasının Baş naziri cənab Nikol Paşinyana təbrik məsajı ünvanlayıb.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, Qırğızıstan 2025-ci il avqustun 8-də Vaşinqton şəhərində keçirilmiş görüşün yekunlarına dair Birgə Bəyannamənin imzalanmasını xüsusi sevinclə qarşılayıb. Bu qərar təkcə siyasi-diplomatik addım deyil, həm də Cənubi Qafqaz regionunda uzunmüddətli sülhün, təhlükəsizliyin və qarşılıqlı etimadın möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş həqiqətən tarixi hadisə olub.
Bununla yanaşı, Sadır Japarov vurğulayıb ki, "İlham Əliyev və Nikol Paşinyan yüksək dövlət müdrikliyi, uzaqgörənlik və siyasi məsuliyyət nümayiş etdiriblər. Qırğız Respublikası tam əminliklə bildirir ki, iki ölkə arasında münasibətlərin tam bərpası ilk növbədə hər iki xalqın fundamental maraqlarına cavab verir və uzunmüddətli perspektivdə dayanıqlı sülh üçün möhkəm zəmin yaradır. Bu baxımdan biz Bakı və İrəvanın sülh müqaviləsinin ən qısa zamanda imzalanmasına yönəlmiş son səylərini tam dəstəkləyirik. İki xalq arasında qarşılıqlı etimadın möhkəmləndirilməsinə və dayanıqlı sülh arxitekturasının formalaşdırılmasına yönəlmiş addımları dəstəkləməklə, bu prosesə hərtərəfli dəstək göstərməyə hazırıq”.
Müraciətində Japarov 1994-cü il Bişkek Protokolunun rolunu da xatırladaraq, onu insan həyatlarının qorunması işində diplomatik praqmatizmin və məsuliyyətin mühüm nümunəsi adlandırıb.
S.Japarov həmçinin Qırğızıstanın qonşu dövlətlərlə sərhəd məsələlərinin mərhələli şəkildə tənzimlənməsi üzrə təcrübəsini qeyd edib. “2025-ci ildə Qırğızıstan, Tacikistan və Özbəkistan sərhədlərinin kəsişmə nöqtəsi ilə bağlı saziş qəbul olunub. Uzun illər ərzində biz bütün sərhəd problemlərinin həllinə ardıcıl şəkildə çalışmışıq. Nəticədə bütün məsələlər yalnız dostluq, mehriban qonşuluq, qarşılıqlı dəstək və tərəflər arasında etimad ruhunda tənzimlənib”.
Sonda Sadır Japarov əminliyini ifadə edib ki, Azərbaycan və Ermənistan iki xalq üçün sülhün, razılığın və firavanlığın möhkəm təməlini qoya biləcəklər. O, həmçinin Şeyx Zayed adına Beynəlxalq “İnsan Qardaşlığı” mükafatının Təşkilat Komitəsinə sülhün və qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmləndirilməsinə verdiyi töhfəyə görə təşəkkür edib.

Пресс-релиз 04 февраля 2026
Садыр Жапаров поздравил глав Азербайджана и Армении с присуждением премии имени шейха Заида «Человеческое братство»
Президент Садыр Жапаров направил поздравительное обращение президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву и премьер-министру Армении Николу Пашиняну по случаю присуждения им звания лауреатов Международной премии «Человеческое братство» имени Заида за 2026 год.
Глава государства отметил, что Кыргызстан с особой радостью воспринял подписание Совместной декларации по итогам встречи, состоявшейся 8 августа 2025 года в городе Вашингтон. Это решение стало не просто политико-дипломатическим шагом, но и по-настоящему историческим событием, направленным на укрепление долгосрочного мира, безопасности и взаимного доверия в регионе Южного Кавказа.
Садыр Жапаров подчеркнул, что "Ильхам Алиев и Никол Пашинян продемонстрировали высокий уровень государственной мудрости, дальновидности и политической ответственности. Кыргызская Республика с полной уверенностью отмечает, что полное восстановление отношений между двумя странами прежде всего отвечает коренным интересам обоих народов и создаёт прочную основу для устойчивого мира на долгосрочную перспективу. В этой связи мы полностью поддерживаем последние усилия Баку и Еревана, направленные на скорейшее подписание мирного договора. Мы готовы оказывать всестороннее содействие данному процессу, поддерживая шаги, нацеленные на укрепление взаимного доверия между двумя народами и формирование устойчивой архитектуры мира».
В своём обращении Жапаров также напомнил о роли Бишкекского протокола 1994 года, назвав его важным примером дипломатического прагматизма и ответственности в деле сохранения человеческих жизней.
Президент также отметил опыт Кыргызстана в поэтапном урегулировании пограничных вопросов с соседними государствами. «В 2025 году было принято соглашение о точке пересечения границ Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана. На протяжении многих лет мы последовательно стремились к решению всех пограничных проблем. В результате все вопросы удалось урегулировать исключительно в духе дружбы, добрососедства, взаимной поддержки и доверия между сторонами».
В завершение Садыр Жапаров выразил уверенность, что Азербайджан и Армения смогут заложить прочный фундамент для мира, согласия и процветания двух народов, а также поблагодарил Организационный комитет Международной премии «Человеческое братство» имени Заида за вклад в укрепление мира и взаимопонимания.