Mətbuat şərhi 21 aprel 2025
Qırğız Respublikasının Milli Tarix Muzeyində Qırğız Respublikasının mədəniyyət, informasiya, idman və gənclər siyasəti naziri Mirbek Mambetaliyev ilə Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli arasında ikitərəfli görüş keçirilib.
Nazir Mambetaliyev 2024-cü ildə Azərbaycanda keçirilmiş Qırğız Respublikasının Mədəniyyət Günlərinin yüksək səviyyədə təşkil olunmasına və isti qəbula görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkürünü bildirdi. O, bu tədbirlərin ikitərəfli mədəni əlaqələrin inkişafına töhfə verdiyini vurğuladı.
Görüşün zamanı Qırğız Respublikasında hal-hazırda keçirilən Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Günləri barədə məsələlər müzakirə olunmuşdur. Bu tədbirin iki ölkə arasında münasibətlərin möhkəmləndirilməsinə və Azərbaycanın zəngin mədəni irsi ilə daha yaxından tanışlıq imkanlarının yaradılmasına xidmət edəcəyi bildirilmişdir.
Danışıqların yekununda nazirlər 2025–2026-cı illər üçün mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın inkişafına dair Praktik Tədbirlər Planını (“Yol xəritəsi”) imzaladılar.

Состоялась двусторонняя встреча министров культуры Кыргызстана и Азербайджана
В Национальном историческом музее Кыргызской Республики состоялась двусторонняя встреча министра культуры, информации, спорта и молодежной политики Кыргызской Республики Мирбека Мамбеталиева с министром культуры Азербайджанской Республики Адилем Каримли.
Министр Мамбеталиев выразил благодарность азербайджанской стороне за тёплый приём и высокий уровень организации Дней культуры Кыргызской Республики, прошедших в Азербайджане в 2024 году. Он подчеркнул, что эти мероприятия внесли вклад в развитие двусторонних культурных связей.
Во время встречи были обсуждены вопросы, касающиеся проходящих в настоящее время в Кыргызской Республике Дней культуры Азербайджанской Республики. Было отмечено, что это событие способствует укреплению отношений между двумя странами и создаёт возможности для более тесного знакомства с богатым культурным наследием Азербайджана.
По итогам переговоров министры подписали План практических мер («Дорожную карту») на 2025–2026 годы по развитию сотрудничества в сфере культуры.