Mətbuat şərhi 09 dekabr 2024
Səfirliyin inzibati binasında  H.Əliyevin yeni büstünün açılışı və Qırğızıstan-Türkiyə “Manas” Universitetində “Heydər Əliyev və Azərbaycanın Zəfəri” adlı konfransın keçirilməsi
Səfirliyin inzibati binasında  H.Əliyevin yeni büstünün açılışı və Qırğızıstan-Türkiyə “Manas” Universitetində “Heydər Əliyev və Azərbaycanın Zəfəri” adlı konfransın keçirilməsi   Səfirliyin inzibati binasında  H.Əliyevin yeni büstünün açılışı olmuşdur. Açılış mərasimində Qazaxıstanın, Özbəkistanın, Tacikistanın, Belarusun QR-dakı səfirləri, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin QR-dəki ticarət nümayəndəsi, Türkiyə Respublikasının müvəqqəti işlər vəkili və səfirliyin əməkdaşları, TİKA-nın QR-dəki nümayəndəsi, QR-də yaşayan azərbaycanlıların “Birlik” İctimai təşkilatının rəhbəri və üzvləri iştirak etmişlər. 11 dekabr 2024-cü il tarixində Qırğızıstan-Türkiyə “Manas” Universitetində “Heydər Əliyev və Azərbaycanın Zəfəri” adlı konfrans keçirilmişdir. Konfransda Manas Universitetinin müəllim-professor heyəti, Qazaxıstanın Qırğız Respublikasındakı səfiri, Şimali Kipr Türk Cumhuriyyətinin Qırğızıstandakı ticarət nümayəndəsi, Bişkek şəhərinin merinin müavini, Azərbaycan Gənclər Fondunun Bişkekdə ezamiyyətdə olan əməkdaşı, Azərbaycan disporunun nümayəndələri və universitetin tələbələri iştirak etmişlər. 11 dekabr 2024-cü il tarixində Səfirliyin kollektivi Bişkek şəhərində yerləşən Heydər Əliyev adına 20 nömrəli məktəb-gimnaziyada olmuş, məktəbdə qoyulmuş H.Əliyevin büstün önünə gül dəstələri qoymuşlar. Məktəbin yuxarı sinif şagirdləri tərəfindən ümummilli liderin kəlamlarından və həyatının müxtəlif anlarına aid kompozisiya təqdim olunmuşdur. Səfir L.Qəndilov çıxış edərək Heydər Əliyevin xatirəsini əziz tutduqları üçün məktəblilərə və müəllimlərə təşəkkürünü bildirmişdir. O, H.Əliyevin uşaqları çox sevdiyini və təhsilə yüksək qiymət verdiyini bildirmişdir.

В административном здании посольства открыт новый бюст Г.Алиева, а в кыргызско-турецком университете «Манас» прошла конференция «Гейдар Алиев и победа Азербайджана».
В административном здании посольства открыт новый бюст Г.Алиева, а в кыргызско-турецком университете «Манас» прошла конференция «Гейдар Алиев и победа Азербайджана». Новый бюст общенациональному лидеру азербайджанского народа, архитектору и созидателю современного независимого азербайджанского государства, всемирно известному политическому деятелю Гейдару Алиеву установлен по инициативе Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджана в Кыргызстане Латифа Гандилова. Открытие приурочено к 21-й годовщине кончины выдающегося государственного деятеля. Почтить память великого лидера пришли послы Казахстана Рапиль Жошыбаев, Узбекистана Саидикрам Ниязходжаев, Таджикистана Ализода Назирмад, Беларуси Сергей Молунов, председатель совета Ассамблеи народа Кыргызстана Алмамбет Матубраимов, депутат ЖК Арсланбек Малиев, председатель Союза писателей КР Каныбек Иманалиев, директор школы имени Гейдара Алиева Каныкей Алымкулова, представители посольства Турции, Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TİKA), азербайджанской диаспоры в Кыргызстане, постоянный представитель Кипра и другие. 11 декабря 2024 года в Университете «Манас» Кыргызстана-Турции состоялась конференция «Гейдар Алиев и Победа Азербайджана». В конференции приняли участие профессорско-преподавательский состав Университета «Манас», посол Казахстана в КР, заместитель мэра Бишкека, сотрудник Азербайджанского молодежного фонда и другие. 11 декабря 2024 года сотрудники посольства посетили школу-гимназию № 20 Гейдара Алиева, расположенную в Бишкеке, и возложили цветы к бюсту Г.Алиева. Старшеклассники школы представили композицию из слов общенационального лидера и разных моментов его жизни. Посол Л.Гандилов выступил с речью и поблагодарил школьников и учителей за бережное отношение к памяти Гейдара Алиева.