Mətbuat şərhi 06 dekabr 2025
Tədbirdə iştirak edən iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev son illər Türk dünyasında iqtisadi inteqrasiyanın gücləndiyini, sənaye, enerji, nəqliyyat, rəqəmsallaşma və digər sahələrdə əməkdaşlığın möhkəmləndiyini vurğulayıb. Türk İnvestisiya Fondunun fəaliyyətə başlamasının regional inkişafı sürətləndirəcəyi və üzv ölkələr arasında investisiya tərəfdaşlığını daha da genişləndirəcəyi qeyd olunub. Ölkəmizdə yaradılmış əlverişli biznes mühiti, mövcud investisiya imkanları barədə məlumat verilib.
Tədbirdə iştirak edən üzv ölkələrin nümayəndələri TİF-in Türk dünyasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi və regional tərəfdaşlığın genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıblar. Fondun tezliklə fəaliyyətə başlamasının regionun dayanıqlı inkişafı, rəqabətqabiliyyətinin artırılması və investisiya imkanlarının daha effektiv yönləndirilməsi baxımından önəmi qeyd edilib.
İclasda Fondun fəaliyyətinə dair məsələlər müzakirə edilib. Rəhbərlər Şurasının prosedur qaydaları ilə bağlı sənədlər qəbul edilib. Fondun 2024-cü il fəaliyyəti müzakirə edilib.
TİF-in funksional beynəlxalq maliyyə institutuna çevrilməsi istiqamətində daha bir vacib addım atılıb. Fonda üstün kreditor statusunun verilməsi məqsədilə müvafiq tədbirlərin görülməsi ilə bağlı qərar qəbul olunub.
İclasda Azərbaycanın təklifinə əsasən TİF-in əməliyyat fəaliyyətinə başlaması ilə bağlı Rəhbərlər Şurasının qərarı qəbul olunub. Fondun investisiya fəaliyyətinə 2026-cı ilin birinci rübünün sonunadək başlaması müəyyən olunub.

The 2nd meeting of the Board of Governors of the Turkic Investment Fund (TIF) was held in Bishkek, Kyrgyzstan.
First Deputy Minister of Economy of Azerbaijan, Elnur Aliyev, highlighted the significant strengthening of economic integration in the Turkic world, noting increased cooperation in industry, energy, transport, trade, digitalization, and other domains.
Representatives of the member countries participating in the event emphasized the importance of the Turkic Investment Fund in expanding economic connections and regional partnership in the Turkic world. The speakers noted the importance of the Fund's early launch in sustainable development of the region, increasing its competitiveness and directing investment opportunities.
The meeting discussed issues related to the Fund`s activities. During the meeting, the Board of Governors endorsed the Fund’s Annual Report and Audited Financial Statements for 2024, adopted the Rules of Procedure of the Board of Governors, and reaffirmed the Fund’s preferred creditor status. Governors noted that most of the institutional framework required for operations had been completed in 2025 following coordinated efforts across member states.
The Board of Governors of the Turkic Investment Fund announced the launch of the Fund’s operational activities, setting the start of financing activities until the end of the first quarter of 2026. The decision marks the Fund’s transition from its establishment phase into operationalization of the Fund’s financing activities.
The Turkic Investment Fund is the first international financial institution jointly established by Turkic countries with a mandate to finance projects across its member states.
The Fund aims to support strengthening economic ties among the Turkic countries by supporting trade expansion, improved connectivity and increased cross-border investment. The Board said the move to commence the operational activities of the Fund responds to rising expectations among member states for the institution to begin deploying resources and advancing priority projects.