Qırğızıstanda Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyi qeyd olunub
“Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfirliyinin, TÜRKSOY-un və “Azəri” Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Bişkek şəhərində Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880-ci ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
“Manas” və Çingiz Aytmatov Milli Akademiyasında təşkil olunan tədbirdə Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfiri Lətif Qəndilov, TÜRKSOY-un Baş katibi Düsen Kaseinov, bu ölkənin TÜRKSOY-dakı təmsilçisi Kocageldi Kultegin, Yazıçılar Birliyinin sədri Nurlanbek Kalıbekov, “Manas” və Çingiz Aytmatov Milli Akademiyasının prezidenti Topçubek Tuqunalıyev, bu akademiyanın Qırğızşünaslıq kafedrasının müdiri Abdraxman Alımbayev çıxış ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycanın Xalq artisti, kinorejissor Eldar Quliyevin “Nizami” bədii filmi nümayiş olunub.
Lətif Qəndilov Nizami Gəncəvinin həyat və yaradıcılığı haqqında geniş söhbət açıb. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi ölkəmizdə klassik ədəbi irsimizə, milli ədəbiyyatımızın və mədəniyyətimizin görkəmli simalarının tanıdılmasına müstəqil Azərbaycan dövlətinin göstərdiyi xüsusi diqqətin əməli ifadəsidir. Bu, həm də Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan tarixinə, mədəniyyətinə və ədəbiyyatına göstərdiyi diqqətin, ədəbi-tarixi şəxsiyyətlərimizin dünyada tanıdılması istiqamətində apardığı ardıcıl siyasətin növbəti təzahürüdür.
Səfir Nizami Gəncəvinin özündən sonra zəngin ədəbi irs qoyduğunu, bütün türk dünyasının bəşəri sərvəti və qüruru olmasını qeyd edib. Vurğulanıb ki, Şeyx Nizaminin böyük xəzinə olan yaradıcılığı təkcə Azərbaycanın və türk dünyasının deyil, bütün bəşəriyyətin əvəzsiz mənəvi sərvətinə çevrilib. O deyib ki, türk dünyasının qədim və zəngin mədəniyyətinin təbliğ edilməsi, beynəlxalq aləmdə tanıdılması, gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətində “Nizami Gəncəvi İli”nin elan olunması çox önəmlidir.
Səfir əlavə edib ki, zəngin yaradıcılığında qüdrətli söz və fikir ustadı insanları xeyirxahlığa, mərhəmətə, düzlüyə, ədalətə səsləyir, Allahı, Vətəni sevməyi öyrədir, gözəlliyi tərənnüm edir. Mənəvi dəyərlər şairin həyatının və yaradıcılığının əsas məğzidir. Bu gün gender bərabərliyi haqqında çox danışılır. Amma hələ XII əsrdə dövləti idarə edən müdrik qadın obrazları Nizami əsərlərinin qəhrəmanlarına çevriliblər. Səfir qeyd edib ki, Şekspir Nizamini bütün dövrlərin və xalqların yeddi ən dahi şairi sırasına salıb. "Leyli və Məcnun" poeması Romeo və Cülyettanın faciəvi hekayəsindən dörd əsr əvvəl yazılıb.
Tədbir çərçivəsində TÜRSKOY tərəfindən ingilis dilində nəşr olunan “Nizamini oxuyaq” (Reading Nizami Ganjavi) kitab-albomun təqdimatı keçirilib.
L.Qəndilov Düsen Kaseinovu xoşməramlı səfir adlandıraraq onun türk xalqları mədəniyyətinin beynəlxalq səviyyədə təbliği sahəsində əvəzsiz xidmətləri olduğunu söyləyib və kitab-albomun nəşrində zəhməti keçənlərə öz təşəkkürünü bildirib.
Düsen Kaseinov xoş sözlərə görə təşəkkür edərək deyib ki, TÜRKSOY da bu əlamətdar tarixi geniş şəkildə qeyd etmək qərarına gəlib. Artıq bir çox ölkədə klassik musiqi sərgiləri və konsertləri təşkil olunub. Dahi şairin yaradıcılığından ilhamlanaraq müasir bəstəkarların çoxlu yeni vokal əsərləri yaranıb.
Tədbirdə çıxış edənlər Nizaminin dünya ədəbiyyatına verdiyi misilsiz töhfələrdən danışıb, onun yaradıcılığının fəlsəfi aspektlərinə toxunublar.
Tədbir zamanı 30 il işğal altında olan əzəli Azərbaycan torpaqlarının azad edilməsi uğrunda aparılan Vətən müharibəsi dövründə Qarabağ həqiqətlərini Qırğızıstan ictimaiyyətinə obyektiv çatdıran və yayımlayan “Slovo Kirqızıstana” qəzetinin müxbiri Aida Şirinova və Anadolu agentliyinin bu ölkədəki müxbiri Nazir Əliyev TÜRKSOY tərəfindən təltif ediliblər.
Tədbir səfirliyin və Bişkekdəki "Azəri" Mədəniyyət Mərkəzinin təşkil etdiyi bədii hissə ilə davam edib.
Nizami Gəncəvinin sözlərinə bəstələnmiş mahnılar ifa edilib, şairin şeirlərindən parçalar söylənilib və Azərbaycan rəqsləri təqdim olunub.

В Бишкеке отметили 880-летие великого азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви
В Национальной академии "Манас" и Чингиза Айтматова, отметили 880-летие великого азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви. Об этом сообщила пресс-служба посольства Азербайджана в КР.
В юбилейном мероприятии приняли участие Генеральный секретарь Международной организации тюркской культуры (ТЮРКСОЙ) Дюсен Касеинов, Её представитель в КР, народный поэт Кожегелди Кулуев, Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджана в Кыргызстане Латиф Гандилов, известные поэты и манасчи Кыргызстана, представители кыргызской интеллигенции, а также азербайджанцы, проживающие в Бишкеке.
Сначала вниманию гостей представили художественный фильм азербайджанского режиссера Эльдара Кулиева «Низами», рассказывающий о жизненном пути и творчестве классика поэзии.
Затем с приветственным словом к собравшимся обратился Дюсен Касеинов. Он отметил, что в Азербайджане 2021-ый объявлен Годом Низами Гянджеви. ТЮРКСОЙ тоже принял решение широко отпраздновать эту знаменательную дату. Во многих странах уже были организованы выставки, концерты классической музыки, на которых прозвучало немало новых вокальных сочинений современных композиторов, вдохновленных творчеством гениального поэта.
Также состоялась презентация нового арт-альбома «Читая Низами Гянджеви». - Не всё ещё сказано, не всё ещё сделано, для того, чтобы о нём знал весь Тюркский мир, - добавил Дюсен Касеинов.
Взявший следующее слово Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджана в Кыргызстане Латиф Гандилов подчеркнул, что Низами является жемчужиной не только восточной, но и всей мировой литературы. В своём богатом творчестве могущественный мастер слова и мысли призывал людей к добру, состраданию, честности и справедливости, учил любить Бога, ближнего, Родину, воспевал красоту. Духовные и нравственные ценности – основа жизни поэта и его творений. Сегодня много говорится о гендерном равенстве. Но ещё в 12 веке героинями произведений Низами становились мудрые женщины, правящие государством.
Шекспир относил Низами к числу семи лучших поэтов всех времён и народов. Фольклорный памятник - поэма "Лейли и Меджнун" о несчастной любви, принесшая славу великому мыслителю Востока, написана за четыре столетия до трагичной истории о Ромео и Джульетте. Возможно, арабская легенда вдохновила Шекспира на создание её европейской версии.- Тюркский мир знает много выдающихся личностей. Низами Гянджеви занимает в этом списке достойное место. Его творения переведены на многие языки и любимы на всём Востоке. Сегодня важно сохранить и передать молодому поколению великое литературное наследие гениального поэта и философа-гуманиста, оставившего глубокий след не только в родной, но и во всей мировой литературе, - заключил Посол.
После этого гости встречи поделились историями своего знакомства с творчеством Низами Гянджеви и зачитали избранные произведения бессмертного гения азербайджанской поэзии.
К торжеству также приурочили церемонию вручения «Медиа-премии ТЮРКСОЙ 2020» за вклад в развитие организации и широкое распространение в мире тюркской культуры. В этом году её присудили за объективное освещение карабахской войны. Награды вручены двум представителям прессы - корреспонденту агентства «Анадолу» в КР Назиру Алиеву и обозревателю газеты «Слово Кыргызстана» Аиде Шириновой.
Завершилось мероприятие концертной программой, включающей в себя виртуозную игру на комузе, исполнение эпоса Манас, национального азербайджанского танца, а также музыкальных произведений, положенных на стихи крупнейшего поэта-романтика.
Отметим, что Низами Гянджеви родился, жил и творил в древнем азербайджанском городе Гянджа, одном из важных культурных центров средневековья. Безусловно, он был уникальной личностью, открывшей новую страницу в летописи художественной мысли человечества. Яркое наследие великого мастера, превратившееся в неотъемлемую часть духовности азербайджанского народа, на протяжении многих веков занимает достойное место в сокровищнице неповторимых культурных ценностей.
Поэт-мыслитель заложил основу большой литературной школы, состоявшей из его многочисленных последователей. Он создал восхитительные жемчужины словесного искусства, обогатившие историю философско-общественной и художественно-эстетической мысли Ближнего и Среднего Востока.