Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 1990-cı il 20 Yanvar faciəsinin 34-cü ildönümü ilə əlaqədar Bəyanatı
Azərbaycanın şanlı tarixində həm faciəli, həm də qəhrəmanlıq səhifələrindən biri kimi silinməz iz buraxmış 20 Yanvar hadisələrindən 34 il ötür.
1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Bakıya daxil olmuş sovet qoşunları Ermənistanın təcavüzkar siyasətinin keçmiş SSRİ rəhbərliyi tərəfindən açıq dəstəklənməsinə etiraz edən dinc əhaliyə qarşı amansız qırğınlar törətmişdir.
İnsanlıq əleyhinə törədilmiş ən ağır cinayətlərdən biri kimi tarixə yazılmış bu terror aktı nəticəsində Bakıda və Azərbaycanın bir neçə rayonunda qadınlar, uşaqlar və qocalar da daxil olmaqla 150 nəfər dinc sakin öldürülmüş, 744 nəfər yaralanmış, 841 nəfər qanunsuz olaraq həbs edilmişdir.
Ulu Öndər Heydər Əliyev hər zaman olduğu kimi, bu çətin gündə də xalqının yanında olmuş, insanlıq əleyhinə törədilmiş bu cinayətin dünyaya çatdırılması məqsədilə 1990-cı il yanvarın 21-də ailə üzvləri ilə birgə ölkəmizin Moskva şəhərindəki nümayəndəliyində mətbuat konfransı keçirmiş, keçmiş SSRİ rəhbərliyini bu hərbi müdaxilə ilə bağlı pisləyən kəskin bəyanatla çıxış etmişdir. Hakimiyyətə ikinci dəfə qayıdışından sonra Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev tərəfindən bu cinayətə siyasi-hüquqi münasibət bildirilmiş, 20 yanvar tarixi Ümumxalq Hüzn Günü elan olunmuşdur.
Mülki əhaliyə, o cümlədən qadınlara, uşaqlara və qocalara qarşı xüsusi qəddarlıqla törədilmiş bu hərbi təcavüz nəticəsində beynəlxalq hüququn insan hüquq və azadlıqlarına hörmət olunması prinsipi, eləcə də Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin, “Mülki və siyasi hüquqlar haqqında” Beynəlxalq Paktın və digər beynəlxalq hüquqi sənədlərin müddəaları kobud şəkildə pozulmuşdur.
Beynəlxalq təşkilatlara və dünya ictimaiyyətinə dəfələrlə müraciətlər edilməsinə baxmayaraq, insanlıq əleyhinə törədilmiş bu cinayətə hələ də hüquqi qiymət verilməmiş, bu qanlı cinayəti törətmiş şəxslər məsuliyyətə cəlb edilməmişlər.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili olaraq, beynəlxalq təşkilatları dinc əhaliyə qarşı törədilmiş və insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulması ilə nəticələnmiş bu amansız cinayətə hüquqi qiymət verməyə, təqsirkar şəxslərin ədalət mühakiməsi qarşısında cavab vermələri məqsədilə qətiyyətli addımlar atmağa çağırıram.

Заявление Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Азербайджанской Республики Сабины Алиевой в связи с 34-ой годовщиной трагедии 20 Января
Минуло 34 года со дня событий 20 января, оставивших неизгладимый след в славной истории Азербайджана как одна из трагических, но в то же время героических страниц.
В ночь с 19-го на 20-ое января 1990-го года советские войска, вошедшие в Баку, устроили беспощадную расправу над мирным населением с целью предотвращения протестов против открытой поддержки бывшим руководством СССР агрессивной политики Армении.
В результате террористического акта, вошедшего в историю как один из тяжких преступлений, совершенных против человечества, в Баку и в нескольких районах Азербайджана, были убиты 150 мирных жителей, включая женщин, детей и пожилых, ранены 744 и 841 человек были незаконно арестованы.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев, который в самые сложные времена был всегда со своим народом, 21-го января 1990-го года с целью донесения этого преступления до мировой общественности с членами своей семьи провел пресс-конференцию в представительстве Азербайджана в Москве, выступив с резким заявлением, осуждающим решение бывшего руководства СССР в связи с военной интервенцией. После прихода к власти во второй раз Общенациональным лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым была дана политико-правовая оценка этому преступлению, и 20 Января был объявлен Днем всенародной скорби.
В результате военной агрессии, совершенной с особой жестокостью против гражданского населения, включая женщин, детей и пожилых, были грубо нарушены положения Всеобщей Декларации Прав Человека, Международного пакта о гражданских и политических правах и других международно-правовых документов, а также принцип уважения прав и свобод человека международного права.
Несмотря на многочисленные обращения к международным организациям и мировому сообществу, до сих пор не дана соответствующая правовая оценка этому преступлению против человечества, а виновные в совершении данного кровавого деяния не привлечены к ответственности.
Как Уполномоченный по правам человека Азербайджанской Республики, в очередной раз призываю международные организации дать правовую оценку этому жестокому преступлению против мирного населения, повлекшего за собой грубое нарушение прав человека, и предпринять решительные шаги для привлечения виновных к ответственности перед законом.