AR DSX-nın rəisi general-polkovnik Elçin Quliyev Manas şəhərində keçirilmiş MDB Sərhəd Qoşunları Komandanları Şurasının 91-ci iclasında iştirak edib
Manas şəhərində MDB-yə üzv ölkələrin Sərhəd Qoşunları Komandanları Şurasının 91-ci iclası keçirilib. Tədbirdə səkkiz dövlətin – Azərbaycan, Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Rusiya, Tacikistan, Türkmənistan və Özbəkistanın nümayəndə heyətləri iştirak ediblər. Ölkəmizi bu tədbirdə AR DSX-nın rəisi general-polkovnik Elçin Quliyev təmsil etmişdir.
İclas zamanı MDB ölkələrinin xarici sərhədlərində mövcud vəziyyət təhlil olunmuş və sərhəd təhlükəsizliyinin daha da möhkəmləndirilməsi üzrə əlavə tədbirlər müəyyənləşdirilmişdir. Şura 2025-ci il üzrə fəaliyyətin yekunlarını çıxarmış və növbəti dövr üçün vəzifələri, o cümlədən birgə sərhəd əməliyyatlarının keçirilməsi ilə bağlı planları müəyyən etmişdir.
İclasın nəticələrinə əsasən sərhəd təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi və bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə yönəlmiş 22 qərar qəbul edilmişdir.

Пресс-релиз 30 октября 2025
Начальник Государственной Пограничной Службы Азербайджанской Республики генерал-полковник Эльчин Гулиев принял участие в 91-м заседании Совета командующих пограничными войсками государств – участников СНГ, состоявшемся в городе Манас.
В городе Манас прошло 91-е заседание Совета командующих пограничными войсками стран – участниц СНГ. В мероприятии приняли участие делегации восьми государств: Азербайджан, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Россия, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан. Азербайджан представлял начальник Государственной Пограничной Службы генерал-полковник Эльчин Гулиев.
В ходе заседания была проанализирована текущая ситуация на внешних границах государств СНГ и определены дополнительные меры по дальнейшему укреплению пограничной безопасности. Совет подвёл итоги деятельности за 2025 год и обозначил задачи на предстоящий период, включая планы по проведению совместных пограничных операций.
По итогам заседания было принято 22 решения, направленных на усиление обеспечения безопасности на внешних границах и расширение сотрудничества в данной сфере.