Qırğız Respublikasının Prezidenti cənab Sadır Japarov oktyabrın 6-da Azərbaycan Respublikasına işgüzar səfər edib.
Dövlət başçısının təyyarəsi Qəbələ Beynəlxalq Hava Limanına enib.
Hava limanında Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin dövlət bayraqları qaldırılıb, qırmızı xalça döşənib, fəxri qarovul düzülüb.
Prezident Sadır Japarovu Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri cənab Emin Əmrullayev və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Səfər çərçivəsində dövlət başçısı Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin dövlət başçılarının növbəti Sammitində iştirak edəcək.

The President of the Kyrgyz Republic, Mr. Sadyr Japarov, paid a working visit to the Republic of Azerbaijan on October 6.
The Head of State’s plane landed at Gabala International Airport.
At the airport, the national flags of the member states of the Organization of Turkic States were raised, a red carpet was laid out, and an honor guard was lined up.
President Sadyr Japarov was welcomed by the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Mr. Emin Amrullayev, and other officials.
As part of the visit, the Head of State will take part in the next Summit of the Heads of State of the Organization of Turkic States.