Azərbaycan-Qırğızıstan əməkdaşlığının inkişaf perspektivləri müzakirə edilib
Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfiri Hidayət Orucov bu ölkənin Prezident Aparatının xarici siyasət şöbəsinin müdiri Daniyar Sıdıkovla görüşüb.
D.Sıdıkov Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Qırğızıstanın Çolpon-Ata şəhərində keçirilən Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının VI Sammiti çərçivəsində Qırğızıstan Prezidenti Sooronbay Jeenbekov ilə səmimi görüşünü xatırlayaraq bildirib ki, ölkələrimizin dövlət başçıları arasında olan yaxın münasibətlər ölkələrimizin ikitərəfli əlaqələrinin inkişafında mühüm rol oynayır.
Səfir qeyd edib ki, dost ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın və münasibətlərimizin inkişafı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin diqqətindədir. Bildirilib ki, son vaxtlar Qırğızıstanın Azərbaycanla əməkdaşlığa marağı daha da artıb. Hazırda müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlıq yüksək dinamika ilə inkişaf edir.
D.Sıdıkov bildirib ki, Qırğızıstan ilə Azərbaycan beynəlxalq miqyasda da hər zaman bir-birinin mövqeyini dəstəkləyib və bundan sonra da dəstəkləyəcək.
Son illər ərzində Azərbaycan-Qırğızıstan əlaqələrinin müxtəlif istiqamətlər üzrə genişlənməsini məmnunluqla vurğulayan səfir ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticari sahədə əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün böyük potensialın olduğunu bildirib.
H.Orucov müxtəlif sahələrdə əlaqələrin daha da inkişafına təkan vermək məqsədilə Azərbaycan ilə Qırğızıstan arasında Hökumətlərarası Birgə Əməkdaşlıq Komissiyanın 3-cü iclasının tezliklə Bişkek şəhərində keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
D.Sıdıkov ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsində, xüsusilə iqtisadi sahədə birgə layihələrin həyata keçirilməsində Qırğız tərəfinin maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Qırğızıstan-Azərbaycan əməkdaşlığının indiki vəziyyəti və perspektivləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, digər aktual məsələlər müzakirə olunub.

Обсуждены перспективы сотрудничества между Азербайджаном и Кыргызстаном
Посол Азербайджана в Кыргызстане Гидаят Оруджев встретился с заведующим отделом внешней политики Аппарата Президента этой страны Данияром Сыдыковым.
Д.Сыдыков вспоминая искреннюю встречу Президента Азербайджанской Республики Ильхам Алиева с Президентом Кыргызской Республики Сооронбаем Жээнбековым в рамках VI саммита глав государств Совета сотрудничества тюркоязычных государств, который состоялся в городе Чолпон-Ата, отметил, что тесные отношения между главами двух стран играют важную роль в развитии двусторонних отношений.
Посол отметил, что развитие сотрудничества и связей между нашими братскими странами находится в центре внимания Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Подчеркнул, что в последнее время интерес Кыргызстана к сотрудничеству с Азербайджаном возрос и в настоящее время сотрудничество между нашими странами в различных областях динамично развивается.
Д.Сыдыков отметил, что Кыргызстан и Азербайджан всегда поддерживали, и будут поддерживать позиции друг друга на международной арене.
Выразив удовлетворение расширением азербайджано-кыргызских отношений в различных сферах, посол отметил, что существует большой потенциал для дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества между нашими странами.
Г.Оруджев подчеркнул важность проведения в Бишкеке третьего заседания Совместной Межправительственной комиссии по сотрудничеству между Азербайджаном и Кыргызстаном в ближайшее время для содействия дальнейшему развитию отношений в различных областях.
Д.Сыдыков отметил, что кыргызская сторона заинтересована в расширении сотрудничества между нашими странами в различных областях, в частности, в реализации совместных проектов в экономической сфере.
Стороны обменялись мнениями о нынешнем состоянии и перспективах кыргызско-азербайджанского сотрудничества, обсудили другие актуальные вопросы.